personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımı Yapan Ülkeler

Başta inşaat ve hizmet sektörü olmak üzere perakende ve sanayi gibi iş alanlarında yaratılan yeni iş imkanları, hem yerli çalışana hem de yabancı uyruklu vatandaşlara yaradı. 1950'li yıllarda başta Almanya olmak üzere dünyanın birçok ülkesine 'yeni iş bulma ümidiyle' göçen Türk vatandaşlar artık kendi ülkelerinde istihdam edilir hale geldi. Üstüne üstlük Türkiye, yabancıların da umudu haline geldi. Türkiye'ye gelen yabancı çalışan sayısı resmi rakamlara göre 52 bin kadarken, bu rakamın kayıt dışı ile birlikte 150 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye'den en fazla işçi ise Irak'a gönderildi. Geçen yıl Türkiye'den yurtdışına çalışmak için giden 39 bin 644 kişinin 7 bin 536'sı Kuzey Irak'a gitti. Bunda en büyük sebep ise Kuzey Irak'ta Türk müteahhitlerinin geliştirdiği konut ve alt yapı projeleri oldu. Türkiye'den giden çalışan da Irak'ta Türk şirketlerinde çalıştı. Rusya ise Irak'ı 9 bin 148 kişi ile geçerek liderliğe oturdu. Yine Türk müteahhitlerinin Rusya'daki projeleri de bu sayıda etkili oldu. 3 bin 777 kişi ile Suudi Arabistan üçüncü olurken, 2 bin 477 ile Azerbaycan dördüncü sırada yer aldı.

Türk işçi alımı yapan ülkeler ve sayıları şöyle:

Rusya - 9148 Türk işçi alımı yapıldı
Irak - 7536 Türk işçi alımı yapıldı
Suudi Arabistan - 3777 Türk işçi alımı yapıldı
Türkmenistan - 3629 Türk işçi alımı yapıldı
Azerbaycan - 2477 Türk işçi alımı yapıldı
Cezayir - 2051 Türk işçi alımı yapıldı
Kazakistan - 1928 Türk işçi alımı yapıldı
Kuveyt - 1116 Türk işçi alımı yapıldı
İsrail - 872 Türk işçi alımı yapıldı
Almanya - 552 Türk işçi alımı yapıldı
Gürcistan - 519 Türk işçi alımı yapıldı

Türkiye'ye en fazla hangi ülkelerden işçi alımı yapıldı?

İŞKUR'dan alınan verilere göre, geçen yıl Türkiye'ye 52 bin kişi çalışmaya gelirken, yurtdışına giden Türk işçi sayısı 39 bin oldu. Türkiye'ye en fazla işçi Gürcistan'dan geldi. Türkiye'nin Gürcistan'a göre refah seviyesinin çok yüksek olması ve iş bulma imkanı bu sayıda en büyük etken oldu. İkinci sırada ise Ukrayna yer aldı. Rusya ile başlayan savaşın ardından ekonomik olarak çöken Ukraynalı vatandaşlar çareyi Türkiye'ye gelmekte buldu. Geçen yıl Ukrayna'dan 4 bin 333 kişi çalışmak için Türkiye'ye geldi. Bu ülkeyi 2 bin 636 kişi ile Tacikistan, 2 bin 624 kişi ile Çin, 2 bin 564 kişi ile Rusya, 2.543 kişi ile Suriye izledi. Tabloda dikkat çeken bir ayrıntı da Almanya oldu. 1950'li yıllardan itibaren milyonlarca göç veren Türkiye Almanya'dan bu kez bin 442 işçi göçü aldı. Buna karşın Türkiye'den Almanya'ya gidenlerin sayısı ise 552'de kaldı.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ramazan 6 yıl önce

kültür mantari ustasiyim i̇s aramaktayim yurt disi yurt i̇çi̇ farketmez

Misafir Avatar
Emrullah Şahin 8 yıl önce

Merhabalar ben özel şöförlük yapıyorum seyahat engelim yok bekarım bağlı olduğum yada sorumlu olduğum kimse yok ve yurtdışı işi aramaktayım. Bana emrullahconan@gmail.com dan mail atabilirsiniz

Misafir Avatar
nizamettin Özen 9 yıl önce

Selam benim mesleğim terzi iş arıyorum

Misafir Avatar
Mehmet küçük 9 yıl önce

11 yıllık formenlik yaptım su boru hattı arıtma tesisi pompa istasyonları ve terfi merkezleri rehabilitasyonlarda bulundum.

Misafir Avatar
elvan gündoğan 9 yıl önce

30 yıllık boya ustasıyım 7 ülkede görev yaptım ıngilizcem var, bilginize arz ederim

Misafir Avatar
Murat 9 yıl önce

11 yıllık havalandırmacıyım son 8 yıldır imalattayım. yurtdışında çalışmak istiyorum, isterseniz yanımda ekipte getiririm.

29 Kasım 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Doha Büyükelçiliği Türk Uyruklu Sözleşmeli...

Haberi Oku