personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Yeni kıdem tazminatı sistemi nasıl çalışacak?

Yeni sistemde, istifa edenin de kıdem tazminatı olacak. 1 günlük çalışma varsa, bu 1 günün kıdemi de ödenecek. A Haber'de konuşan Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatının bir fon şeklinde de düzenlenebileceğini, tasarının bu ay içerisinde TBMM'ye gönderileceğini söyledi.

Mevcut durumda, işçinin çalıştığı her geçen yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında kıdem tazminatı hesaplanıyor. Bu sistem sürecek. Tazminat hesaplaması yeni sistemde de 30 gün üzerinden yapılacak.


Kıdem tazminatında, işsizlik sigortasına benzer bir fon düşünülüyor.

Yeni sisteme girmek isteyen çalışan fona geçecek, istemeyen geçmeyecek.


Mevcut durumda; tazminat alabilmek için en az 1 yıl çalışmış olmak, kişinin kendi kusurunun dışında işten çıkartılması şartı bulunuyor. Yeni sistemde, istifa eden de kıdem tazminatı alabilecek.

İşçi çalıştığının tam karşılığını alacak. Kişi 1 gün çalışıyorsa, 1 günlük kıdemi ödenecek.


Yeni sistemde, çalışanlar birikimlerini şeffaf olarak görebilecek.

İşçi, 5 veya 10 yıl geçmeden fonda biriken kaynağını alamayacak.


İşveren bugüne kadarki kıdemlerin karşılığını fona koyabilecek, koymayıp zamanı geldiğinde de ödeyebilecek.

Fonu özel sektör yönetse bile yönetiminde sosyal taraflar da olacak.

TAŞERONA KADRO MART'TA

Başbakan Yardımcısı Elvan, taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik düzenlemenin Maliye Bakanlığı'nca hazırlandığını belirterek, bunun Mart'ta gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Elvan, çalışma hayatında esneklik ve özel istihdam bürolarına yönelik düzenleme tasarısını TBMM'ye sunduklarını, gelecek hafta görüşmelerine başlanmasını öngördüklerini kaydetti. Çevresinde sıkıntılar yaşanmasına rağmen, Türkiye'nin cazibe merkezi olmaya devam ettiğine dikkat çeken Elvan, yatırım ortamının iyileştirilmesi için bir paketin Meclis'e geleceğini belirtti.
personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Milyonlarca kişiye müjdeli haber
Vergi ve prim borçları konusunda borcu bulunan milyonlarca kişiyi sevindirecek iyi haber geldi. Haziran ayı...

Haberi Oku