shopify stats

Milyonlarca kişiye müjdeli haber

Vergi ve prim borçları konusunda borcu bulunan milyonlarca kişiyi sevindirecek iyi haber geldi. Haziran ayı sonu itibariyle borcunu ödeyememiş olanlara 18 ay taksitlendirme imkanı getirildi. PERSONEL5

Milyonlarca kişiyi sevindirecek haber yetkili makamlardan duyuruldu. Vergi ve prim borcu bulunan ve bu borcu ödeyemenlere kolaylık sağlandı. Buna göre yetkili makamlar vergi ve prim borcu bulunanlara 30 Haziran 2016 itibariyle 18 ay taksitlendirme imkanı getirdi. Söz konusu uygulama yaklaşık 13 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

18 ay taksitlendirme imkanı 
Maliye Bakanı konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda söz konusu durumun vergi borçları, prim borçları ve gümrük vergi borçlarını kapsadığını ve bu borçlara yönelik yeni bir yapılandırma getirerek vatandaşa kolaylık sağlanacağını dile getirdi. Borcu bulunanların borçlarını 18 aya kadar taksite bölerek rahatça ödeyebileceğini söyledi.

Borçların ödenmesi yeni uygulamarlar teşvik ediliyor
Maliye Bakanlığı borçları sadece taksitlendirmekle kalmadı. Bakanlık borçların ödenmesine ilişkin yeni uygulamalar da getirerek vatandaşı borcunu ödemeye teşvik ediyor. Geçmiş sistemlerde vergi borçlarına gecikme zammı olarak ÜFE uygulanıyordu. Yeni sistemde gecikme zammı aynen geçerli olmak üzere borçların peşin ödendiği durumlarda belli başlı indirimler sağlanıyor.