shopify stats

Nasıl zabıta memuru olunur, zabıta memuru başvuru şartları neler?

Kimler zabıta memur olabilir? Zabıta memuru olmak için gerekli şartlar neler? Zabıta memur tam olarak ne yapar?

Zabıta memuru mu olmak istiyorsunuz? Bilindiği üzere belediyelerdeki en sağlam ve oturaklı personel kadrolarından biri de zabıta memurluğudur. Peki kimler zabıta memur olabilir? Zabıta memuru olmak için gerekli şartlar neler? Zabıta memur tam olarak ne yapar? PERSONEL5.COM olarak bu zabıta memuru olmak isteyen okurlarımızı bilgilendirmek üzere zabıta memuru olmanın detaylarını haberimizde verdik.

Belediyelerden sağlam kadrolardan birisi olan zabıta memurluğu birçok kişinin hayalini süsleyen mesleklerden biri. Bilindiği üzere belediyeler artık hem kadrolu hem de sözleşmeli olarak zabıta alımı yapıyorlar. Ancak her önüne gelen maalesef zabıta memuru olamıyor. Zabıta memuru olmak ve zabıta memuru alımlarından yararlanmak isteyen adayların öncelikle belirli şartları ve nitelikleri taşıması gerekiyor. Alımlarda boy, askerlik durumu, yaş ve kilo yanında farklı şartlar önümüze çıkıyor. Peki ama zabıta olamk isteyen birinin taşıması gereken şartlar neler? Zabıta tam olarak ne iş yapar. PERSONEL5.COM sizin için yazdı. Göz atalım...

BİR ZABITANIN GÖREVLERİ NELERDİR? ZABITA TAM OLARAK NE YAPAR?
Zabıta memurluğu mesleğini yapmak isteyen adayların öncelikle mesleğin gerektirdiği şartları taşıması gerekiyor. Adaylar gerekli şartları taşıdıkları taktirde il ya da ilçe belediyelerinin zabıta alımlarına başvuruda bulunabilir ve bu alımları değerlendirebilirler.
Öncelikle belirtmek gerekiyor ki seyyar satıcı kovalamak zabıtanın görevi değildir ancak diğer yandan zabıtanın görevleri şu şekilde: Belediyeden izin almadan çalışan ruhsatsız, insan sağlığını hiçe sayan işletmelere göz açtırmamak,Şehirdeki içme sularının denetimlerini yapmak ve Belediyece satışa sunulmuş olan mal ve ürünlerin denetimlerini gerçekleştirmek üzere işletmeleri kontrol etmek gibi belli başlı görevleri vardır.

ZABITA MEMURU ALIMINDA GEREKLİ ŞARTLAR NELER? KİMLER ZABITA OLABİLİR?
1-Türkiye CUMHURİYETİ vatandaşı olmak.
2-25 yaşını doldurmamış olmak.
3-Kamu haklarının hiçbirinden mahrum olmamak.
4-Yüz Kızartıcı bir ceza almamış olmak
5- Yasa uyarınca herhangi bir durumdan dolayı hüküm giymemiş olmak.
6-Erkek adaylar için askerlikle İlişkisi Bulunmamak.
7-En az lise mezunu olmak.
8-Erkeklerde en az 1.75 m boyunca olmak Kadınlarda 1.67 Boyunda olmak
9-Boyun 1 m den fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg. dan fazla fark olmamak. gibi şartlar aranmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı alımlarda KPSS’den en az 60 puan alanlar başvuru yapabilmekteydi. Sözlü Sınavın %50 si KPSS Puanınn %50 alınır ve bunun ortalamasından 70 puan alanlar başarılı olur memuriyet için hak kazanır.