shopify stats

KPSS'siz memur alımı yapan kurumlar

KPSS sonuçlarının açıklandığı şu günlerde sonuçlardan memnun olmayan memur adayları KPSS'siz memur olmak mümkün mü sorusunun yanıtını arıyor. Peki gerçekten KPSS şartı olmadan memur olmak mümkün mü? PERSONEL5

Memur adaylarının en büyük kabusu olan KPSS sonuçları kısa süre önce yayınlandı ve sonuçlardan memnun olmayan adaylar her zaman olduğu gibi KPSS şartı olmadan memur alımı yapan kurumları araştırmaya koyuldu. Gerçekten de bazı kurumlar Türkiye'de KPSS şartı olmadan memur alımı yaparak KPSS'den istediği sonucu alamayan adayların yüreğine bir nebze de olsa su serpiyor.

Peki KPSS şartı olmadan memur alımı yapan kurumlar hangileri?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki KPSS şartı olmadan memur alımı demek sınavsız personel alımı anlamına gelmiyor. Her kurum KPSS sınavını önşart olarak koşmasa da kendi bünyesindeki personel alımlarında yazılı ve sözlü sınavlar uygulayabiliyor.

KPSS personel alımı yapılan bölümler "istisnai memurluklar" başlığı altında değerlendiriliyor. Söz konusu bu kategoride memur alımı yapıldığında KPSS önşart olarak aranmıyor.

KPSS’SİZ MEMUR ALIMI YAPAN KAMU KURUMLARI HANGİLERİDİR?

Aşağıda yer alan devlet kurumları kadrolarına KPSS'siz personel alımı yapmaktadır. Ancak yukarıda da bahsedildiği üzere söz konusu kurumların KPSS şartı olmadan personel alımı yapması sınavsız personel alımı yapacağı anlamına gelmiyor.

- Cumhurbaşkanlığı, - Başbakanlık - Başbakanlık Basın Müşavirliği, - Bakan Yardımcılıkları, - Savunma Sanayi Müsteşarlığı, - Gelir İdaresi Başkanlığı, - TBMM Memurlukları, - Toplu Konut İdaresi, - Özelleştirme İdaresi, - AB Bakanlığı Başkanlıkları.