shopify stats

TÜBİTAK'tan Öğrencilere 2 Bin TL Burs

Tübitak üniversitelerde temel bilimler derslerinde başarılı olan öğrencilere 2 bin TL'ye kadar burs veriyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı yaptığı açıklamalarda üniversite öğrencilerine verilen burslara değindi. Bakan üniversitelerde temel bilimler derslerinde başarılı olan öğrencilere 2 bin TL'ye kadar burs verildiğinden bahsederek verilen burslar sayesinde bu alanlara ilginin arttığını ifade etti.

TÜBİTAK bünyesinde başlatılan program çerçevesinde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS)'de ilk 5 bin veya 10 bin içerisine giren öğrencilerden seçilen alanlarda eğitim alanlara neredeyse bir memur maaşı kadar burs veriliyor.

Bakanın açıklamaları şu şekilde:

"Geçen yıl başlattığımız uygulamayla, üniversitede matematik, fizik , kimya ve biyoloji bölümlerini içeren temel bilimleri tercih eden başarılı öğrencilerimize 2 bin liraya kadar burs veriyoruz. İlk 5 bine giren öğrenciler 2 bin lira , 5 bin 1 ila 10 bin kişi arasında yer alan öğrencilerimiz ise bin lira bursa hak kazanıyor . Öte yandan, yine ilk 10 bine girerek, bu bölümlerde çift anadal programına kayıt yaptıran öğrencilerimize de 750 lira burs veriyoruz."