shopify stats

Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine ne kadar zam yapılacak?

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamalarda sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine zam yapılacağını bildirdi. Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine ne kadar zam yapılacak, yeni düzenleme neler içeriyor? İşte detaylar...

Sağlık çalışanları konusunda 5 yeni karar ve düzenleme ile birlikte zam müjdesi de verildi. Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapılacak.

Arzu eden hekimlere sabit döner sermayenin üzerindeki döner sermaye gelirlerinde de emeklilik priminin kesilmesi imkanı getirileceğini kaydeden Davutoğlu, isteyen doktorlara 70 yaşına kadar da çalışma imkanı getirileceğini söyledi.

Yapılacak yeni bir düzenleme ile mali sorumluluk sigortasına vaka başına olan 400 bin TL üst tazminat limitinin, özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL'ye ve 800 bin TL'ye çıkarılacağını söyleyen Davutoğlu, son olarak da yıpranma payı fiili hizmet zammı taleplerinin değerlendirilmesi konusunda çalışma yapılması için talimat verdiğini açıkladı.

Sağlık Çalışanları Konusunda Gelişmeler
Başbakan sağlık çalışanlarına yönelik olarak şunları dile getirdi. "Birincisi; Tıp Bayramı vesilesiyle vefakar sağlık çalışanlarımızın nöbet ücretlerinde önemli bir iyileştirmeye gidiyoruz. Yapacağımız düzenleme ile nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapıyoruz. Hekimlerimiz yanında diğer sağlık çalışanlarına da bu zamlı nöbet ücretlerinden yararlandıracağız. Düzenleme ile daha önce 2014 yılı Ocak ayında 6514 sayılı kanun ile yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde nöbet tutanlarda normal nöbet ücretlerinin yüzde 50 zamlı ödenmesi hakkı getirilmişti. Yapılan bu düzenleme ile aciller ve diğer resmi yerlerde nöbet tutanların ücretlerine yüzde 75 zam gelmiş oluyor."