shopify stats

Özel güvenlik iş ilanlarında patlama yaşanıyor

Son yıllarda özellikle güvenlik sektörü insan kaynakları kapsamında adeta patlama yaşıyor. Özel güvenlik görevlisi en fazla aranan eleman arasına girdi. İlan sayılarındaki artış bir önceki yıla oranla yüzde 33'e ulaşırken, başvurulardaki artış yüzde 60'ı aştı.

Son yıllarda en fazla aranan eleman neredeyse güvenlik görevlisi oldu. Geçen yıla oranla güvenlik görevlisi arayanların sayısı ve iş ilanları sayısında neredeyse patlama yaşanıyor....

Eleman.net'in özel güvenlik sektörünün yarattığı istihdamı ortaya koyan araştırmasına göre sektörün yarattığı istihdamdaki artış, yılın ilk 3 ayında yüzde 153'ü buldu. Araştırma çalışmasına göre, yayınlanan ilan sayılarındaki artış bir önceki yıla oranla yüzde 33'e ulaşırken, başvurulardaki artış yüzde 60'ı aştı. 

150 bin güvenlik görevlisi aranıyor
Yılın ilk 3 ayını içeren veriler; 240 bin kişilik istihdam yaratan, 3.5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan özel güvenlik sektöründe hem yayınlanan ilanlarda hem de ilanlara olan başvurularda ciddi bir artış yaşandığını gösteriyor. Buna göre, yaratılan istihdamdaki artış oranı yüzde 153. Bu yılın ilk 3 ayında geçtiğimiz yılın ilk 3 ayına kıyasla yüzde 33'lük bir artışla sektöre yönelik toplam 2 bin 922 ilan yayınlandı. Yine bu yılının ilk 3 ayında güvenlik sektörüne yönelik yayınlanan iş ilanlarına 151 bini aşan başvuru yapıldı. Geçtiğimiz yılın ilk 3 ayında ise güvenlik sektöründeki iş ilanlarına 93 bin 879 başvuru yapılmıştı. 

En fazla alım İstanbul'da
Güvenlik firmaları yüzde 45'lik bir oranla İstanbul'da yer alıyor. İstanbul'u sırasıyla, yüzde 15.20 ile Ankara, yüzde 7.89 ile İzmir, yüzde 4.29 ile Antalya takip ediyor. / Sabah