shopify stats

Özel Güvenlik Görevlisi Kamuda Çalışamayacak Mı?

Özel güvenlik görevlileri bundan sonra kamuda çalışamayacak mı? Cumhurbaşkanı'nın Çağlayan Adliyesi olaylarından sonra güvenlik görevlilerine ilişkin dile getirdiği yeni düzenlemelerin seçimden sonra gündemde olması bekleniyor... Peki detaylar neler?

Habertürk konuya ilişkin araştırmalar yaparak konunun detaylarına ulaştı. Buna göre kamuda güvenlik görevlisi çalıştırılması konusunda taslak bir çalışma ve düzenleme mevcut. Bu da seçimlerden sonra gündeme gelecek. Peki taslak çalışma yürürlüğe girerse güvenlik görevlisi kamuda çalışamayacak mı? İŞte detaylar...

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve güvenlik bürokrasisinin hazırladığı taslak çalışmanın, seçim sonrasında siyasi iradenin vereceği karara göre gündeme getirileceği belirtiliyor. Taslak çalışmanın ayrıntılarında şunlar var:

Özel Güvenlik Görevlisi Kamuda Çalışamayacak

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak adlandırılan özel güvenlik firmalarına bağlı, özel güvenlik elemanları istihdam edilmeyecek. Kurumlar, isterlerse kendisi 'güvenlik' kadrosu oluşturacak.

Güvenlik Görevlisi Polis Olabilir Mi?

Güvenlik elemanları arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanlar, sınavla Emniyet Teşkilatı'na polis olarak girebilecek. Üniversite mezunları arasından seçilecek bu adayların polisliğe başvuru kriterlerini taşıması gerekiyor. Sınavı geçenler 1 yıl polis eğitim merkezlerinde eğitime alınacak.

'Koruma memurluğu' sistemi de gündeme alındı. Polis dışında bir kadro olarak düşünülen koruma memurları; stadyumlarda, üniversitelerde, hastanelerde ve bazı hassas kurumlarda görev yapacak.

Her Koruma Memuruna Silah Yok

Koruma memurlarının hepsinin silah taşıması gerekmiyor. Bazı kurumlarda koruma memurları, ateşli silah yerine, şok tabancası gibi ateşsiz silah ve özel ekipmanlar taşıyacak.

Özel Güvenlik Firmalarının Sonu Mu Geliyor?

Özel sektör firmalarına "Koruma görevlilerinizi kendi kadrolarınızda istihdam edin" denilecek. Bu düzenleme yürürlüğe girdiğinde özel güvenlik firmalarının çoğunun kapanacağı düşünülüyor. Bu şirketlerin, sitelerin güvenliğini sağlamada görev yapabileceği belirtiliyor.

Yorumlar
  • yannız

    çok maaş veriyorlarya gözlerine battı ne olacak

    cevapla