shopify stats

Ölüm İzni, Doğum ve Babalık İzni Kaç Gün?

Yeni iş sağlığı ve güvenliği paketinin kabul edilmesiyle birlikte çalışanın ücretli izin hakkında da yenilikler yapıldı. Çalışana doğum, babalık, ölüm ve çocuk izinlerinde düzenlemeye gidildi. Peki izin kaç gün?

Yeni iş sağlığı ve güvenliği paketi birçok düzenleme yanında çalışanın ücretli izin haklarına da düzenleme geitirdi. Bu kapsamda ölüm, doğum, babalık ve çocuk izinleri yeniden düzenlendi. İşte çalışana doğum, ölüm, babalık ve çocuk izni kaç gün sorularının yanıtı...

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre işçilerin babalık izni 5 gün olacak.

İşçiye evlenmesi, evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün, eşinin doğum yapması halinde 5 gün ücretli izin verilecek.

İşçiler, en az yüzde 70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuyla ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar ücretli izin alabilecek.