shopify stats

Kısa ve Uzun Dönem Askerlik Süresi Düşecek

Hükümet askerlik süresi ve dövizli askerlik konusunda yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Buna göre profesyonel ordunun tam anlamıyla hazır hale gelmesinden sonra kısa dönem ve uzun dönem askerlik süresi kısalacak, dövizli askerlikte bedel daha da düşecek...

Hükümet askerlik yolu gözleyen vatandaşları sevinderecek yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Söz konusu yeni düzenlemeler kapsamında profesyonel ordunun daha da oturması ile birlikte dövizli askerlik bedeli düşecek, kısa dönem ve uzun dönem askerlik süreleri kısalacak.

Dövizle askerlikte iki yıl önce yaptığı indirimle gurbetçileri sevindiren Hükümet, ikinci bir müjde vermeye hazırlanıyor. Varılan mutabakata göre yeni bedel 1000 Avro olacak. İktidara geldiği 2002 yılından bu yana askerlikte önemli düzenlemeleri hayata geçiren AK Parti hükümetleri, profesyonel ordu için de düğmeye basmıştı. Hükümetin askerlikte yaptığı düzenlemeler şu şekilde olmuştu:

2003 yılında 18 ay olan askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 13 aya, 8 ay olan kısa dönem olan askerlik süresi ise 6 aya indirilmişti. Bu süre daha sonra da 3 ay daha kısaltılmış ve 2014 yılında 12 aya düşürülmüştü.

Bu süre içerisinde iki defa da bedelli askerlik çıkarıldı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 69 bin kişi yararlanırken geçtiğimiz sene çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 203 bin kişi yararlanmıştı.

Hükümet, gurbetçi vatandaşları da unutmadı. İki sene önce dövizle askerlik ücretini 10 bin Avro'dan 6 bin Avro'ya indiren Hükümet ikinci bir büyük indirim için harekete geçti. Dövizle askerliğin önümüzdeki dönemde 1000 Avro'ya indirilmesi planlanıyor.

Kısa dönem 4, uzun dönem 10 ay olacak

Profesyonel ordunun tam anlamıyla hizmete girmesiyle de askerlik sürelerindeki indirimin devam etmesi öngörülüyor. Askerlik sürenin kısa dönemde 4 ay, uzun dönemde 10 aya indirilmesini öngören çalışma, profesyonel askerliğe geçiş hedefiyle eş zamanlı olarak yürütülüyor. / Türkiye