shopify stats

İŞKUR Meslek Edindirme Kursları ve Başvurular

İŞKUR işsizlere vatandaşları personel alımlarından yararlandırmanın yanında meslek kurslarıyla onlara meslek de edindiriyor. Peki ama İŞKUR meslek edindirme kurslarına nasıl başvuru yapılır? Cep harçlığı, sigorta ve burs var mı?

İş Kur Müdürlüğü, işverenler için işçi bulma, işsizler için ise iş bulma olanağı sağlamanın dışında, meslek edindirme kursları ile de hizmet vermektedir. Üstelik kursiyerden hiçbir ücret talep etmemekle ile birlikte günlük cep harçlığı vermektedir. İstihdam Garantili kurslar ise kurs bitiminde yapılacak sınav da başarılı kişilerin işe yerleşmesine olanak sağlamaktadır. Farklı farklı sektörlerde açılan kurslara İş Kur meslek kursu sorgulama yaparak İş Kur resmi web sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Her il de her sektörde kurslar zaman zaman açılmaktadır. İş Kur meslek kursu sorgulama sonucunda başvurduğunuz kurstan gelen mülakat çağrısında, kursun içeriğine göre eleme yapılacaktır. Yani o kursa uygun, o sektörde işe başlayabilecek kişileri seçerek bir sınıf oluşturulur ve kurs vermeye başlanır.

Kursiyerin hesabına aylık olarak günlük cep harçlığı yatırılmaktadır. Kursiyerler ayrıca sigortadan da faydalanmaktadırlar. İş Kur meslek bursu sorgulama işlemini İş Kur'un resmi web sitesinden yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de yapabilir, başvurularınızı takip edebilirsiniz. Bunun için bir e-devlet şifreniz olmalıdır.