shopify stats

İŞKUR İşsizlik Ödeneği Nedir? Nasıl alınır?

Sigortalı çalışan bir herhangi bir suç işlemeksizin kendi tercihi dışında işsiz kalırsa gerekli şartları taşıdığı taktirde İŞKUR işsizlik parasına hak kazanır. İŞKUR işsizli ödeneği nedir? İŞKUR'dan işsizlik parası nasıl alınır?

2015 işsizlik ödeneği, sigortalı olarak çalışan işçinin kendi tercihi dışında ve kanunda belirtilen maddeler gereğince yüz kızartıcı suçlar muaf olmak üzere almaya hak kazandığı ödenek türüdür.

İşte işsizlik maaşı, İşkur iş ilanları ve kursları. Sigortalının işten ayrılış tarihinden geriye doğru hesaplanarak son 120 gün sigorta primi yatırılmış ise ve son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primleri mevcut ise, işsizlik ödeneği başvurusu yapabilmektedir. 

Bu yönde başvurular İŞKUR bürolarına yapılabildiği gibi, günümüzde elektronik portal üzerinden de gerçekleşmektedir. Sigortalının işsizlik ödeneği başvurusu işlemini işten ayrılış tarihinden sonraki 30 gün içinde yapmış olması gerekmektedir.

Sigortalı İŞKUR bürolarına yaptığı başvurularda yanında kimlik fotokopisi bulunmalıdır, ancak internet üzerinden yapılacak başvurularda sigortalının TC kimlik nosu ile başvuru işlemi yapılabilmektedir.

Yaptığı başvuru sonucunda sigortalının bilgileri incelenir ve eğer ödenek alma hakkına sahip ise işsizlik ödeneği bağlanır.