shopify stats

Hükümetten bayan ve genç eleman için işverene destek

Bir yandan seçimler yaklaşırken diğer yandan da hükümet seçim çalışmaları konusunda özellikle de işsizlik alanında yeni çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda işverene bayan ve 18 - 29 yaş arası genç eleman için yeni bir teşvik sistemi getiriliyor.

En büyük zorluğu işsizlikle mücadelede çeken hükümet bu alanda yeni çalışmalar yapmaya ve yeni sistemler geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda atılan adımlardan biri de yeni işveren için prim destek sistemi oldu. Buna göre artık işveren bayan veya 18 - 29 yaş arasında işçi - eleman alımı yaparsa bu elemanların primini devlet üstlenecek. Kısacası işveren için eleman alımı biraz daha kolaylaşmış olacak.

Hükümet'in istihdamı artırmak, kayıtdışını azaltmak için bir dizi teşviği bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, bu teşviklerden kadın ve gençler için olanına dikkat çekti. SGK'nın kayıtlı istihdamı teşvik amacıyla başlattığı 'Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi'nin tanıtımında konuşan Açıkgöz, "10 değişik alanda istihdam teşviği uygulanıyor. İşverenler çalışanlarını kayıt içine aldıkları zaman bir anlamda sigorta primlerinin bir kısmını devlet olarak karşılamış oluyoruz" dedi.

200 LİRAYA KADAR İNDİRİM VAR

Genç ve kadın istihdamı teşviğine değinen Açıkgöz, "Bir işyerinde 1 kadın ya da 18-29 yaş arasında genç çalıştırırsanız, işveren hissesinin tamamının işsizlik fonundan karşılanma imkanı bulunuyor. Bu, asgari ücretlide 450 lira tutan prim tutarının 204 liraya kadar düşmesi demek" diye konuştu.