shopify stats

HSBC Bank Kapanıyor Mu?

Türkiye'de faaliyet gösteren ve yabancı bir banka olan HSBC'nin Türkiye'den çıkacağına dair bazı iddialarda bulunuldu. Birçok ilde şubesi ve çok sayıda bankacılık çalışanı olan banka Türkiye'den çekilme konusundaki iddialara yanıt verdi.

HSBC bankın Türkiye'den çekileceği iddiaları bankanın çalışanlarını endişelendirdi. Yabancı bankanın yönetimi konuya ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Kaynaklardan biri, HSBC'nin Türkiye operasyonu için likidite sorunu yaşamayan Katarlı ya da Çinli bankalardan talep gelebileceğini söyledi. 

Financal Times gazetesi bundan bir süre HSBC Bank'ın karlılık oranının azalması ve bazı yönetimsel sorunlardan dolayı gelişmekte olan ülkelerde faaliyet göstermekten vazgeçeceği iddiasını ortaya atmıştı.

Anadolu Ajansı muhabirinin banka yönetimiyle söz konusu iddilara ilişkin yaptığı görüşmede yetkililer "Bu gibi spekülasyonlar üzerine yorum yapmıyoruz" açıklamasında bulundu. Açıklamada net ve kesin ifadeler kullanılmaması kafaları karıştırdı.

Reuters'ın haberine göre Türkiye dahil dört ülkedeki sorunlu operasyonları konusunda adım atmak isteyen HSBC'nin Türkiye'deki bireysel bankacılık operasyonlarını satmak istediği belirtilirken, konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar bunun kolay bir süreç olmayacağı görüşündeler.

HSBC CEO'su Stuart Gulliver Şubat sonunda yaptığı açıklamada, bankanın Türkiye, Brezilya, Meksika ve ABD'de sorunlu devam eden faaliyetlerinin düzeltilmesi için 1-2 yıl süre tanıdığını aksi takdirde daha sert önlemler alacaklarını açıklamıştı.

Konu hakkında bilgi sahibi dört kaynak bankanın bireysel bankacılık faaliyetlerini satmak için çalışmalara başladığını söylediler. Ancak, Türkiye'de 300'den fazla şubesi bulunan banka için bu satış kolay olmayabilir. Maliyetlerini azaltmak ve yapısını sadeleştirmek isteyen HSBC'nin, Brezilya'da da bireysel bankacılık faaliyetlerini satması bekleniyor.