shopify stats

Geçici işçi işsizlik parası alabilir mi?

İşkur işsizlik sigortasından geçici işçiler yararlanabilir mi? İşsizlerin umut kapısı işsizlik parası almaya geçici işçinin hakkı var mı? İşte cevabı...

Tüm zorlukların dışında zaten 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre çalışanlar, aynı kanuna göre geçici personel olarak çalıştırılanlar, 190 sayılı kanun hükmünde kararnameye bağlı çalışan kamu çalışanları, askeri personel, hâkim ve savcılar, Yükseköğretim Kanunu kapsamındaki akademik personel, işsizlik sigortası kapsamında değil.

5620 sayılı kanuna göre kamu şirketlerindeki mevsimlik işçiler sadece 1 mali yılda 5 ay 29 gün çalıştırılabildiği için bu çalışanlar 6 aylık süreyi dolduramayarak işsizlik maaşından mahrum kalıyor. Sayıları yaklaşık 9 bin olan kamudaki mevsimlik işçilerin yüzde 60'ı şeker fabrikalarıyla demiryolu şirketi TCDD'de görev yapıyor. Bu çalışanların kadro sorununun çözümüne ilişkin teklif verilmesine karşın henüz düzenleme yapılmadı.

Kısacası geçi işçi alımı kapsamında çalışanlar işçiler işsizlik parası konusunda mağdurlar ve maalesef işsizlik ödeneğinden yararlanamıyorlar.