shopify stats

Evlenme Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Geçtiğimiz günlerde devlet evlenmek isteyen adaylara 5 bin lira evlilik yardımı yapılacağını duyurmuş ve birçok kişiyi sevindirmişti. Yardım yasalaştı. Peki evlilik yardımı ne zaman başlayacak? Evlilik yardımından kimler yararlanabilir? Başvuru şartları neler?

5 bin lira evlenme yardımı maddesi mecliste kabul edildi. Evlenmeyi düşünen adayları bir hayli sevindiren evlilik yardımının detayları daha da netleşti. Evlilik yardımı ne zaman verilecek, kimler başvurabilecek? Evlilik yardımından en erken 2018'de yararlanılabilecek ve ilk kez evlenen adaylar için mümkün olacak. İşte konuyla ilgili 7 önemli detay...

5 Bin Lira Evlilik Yardımı Detayları

1- Çeyiz hesabı açan ve asgari 3 yıl boyunca sistemde kalana maddi yardım verilecektir.

2- 27 yaşını doldurmamış olana verilecektir.

3- İlk evliliğini yapacak olana verilecektir.

4- Yapılacak yardım, hesapta kişinin biriktirdiği paranın yüzde 20'sini geçemeyecek. Yani hesapta 10 bin lira varsa, Devlet 2 bin lira yardım yapacaktır. Ayrıca her halükarda yardımın miktarın 5 bin lirayı geçemeyecek.

5- Haksız bir şekilde bu yardımı aldığı tespit edilenlerden, yapılan maddi yardım faiziyle geri alınacak.

6- Çeyiz hesabında biriken miktarlar hazcedilemeyecek, rehin edilemeyecek.

7- Bu düzenleme hemen yürürlüğe girmeyecektir. Kanun yasalaştıktan sonra bir de Bakanlar Kurulu kararı çıkacaktır. Ayrıca sistemde 3 yıl kalınması şartı, Bakanlar Kurulunda, bu yıl için esnetilecek midir, tam beli değildir. Eğer bir esnetme olma ize bu düzenlemeden en erken 2018'de yararlanabilecektir.