shopify stats

Emekli ve Çalışan Emekliye Yüzde 6 Zam

Seçimler emekliye yaradı. Emekli maaşlarına yeni zamlar geliyor. Buna göre normal emekli maaşları 100 TL zam yapılırken, çalışan emeklilerin maaşlarından yapılan kesinti yüzde 15'ten yüzde 10'a çekiliyor.

Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, emekli aylıklarına 100 lira seyyanen zam yapılacağı ve emekli olduktan sonra ticari faaliyet sürdüren emeklinin aylığından yapılan % 15 oranındaki kesinti tutarının % 10’a indirileceği müjdesini verdi.

Yaklaşık 700 bin emeklinin aylığından ticari faaliyette bulunması nedeniyle aylığının % 15’i oranında destek primi kesintisi yapılmaktadır.

Örneğin 3000 lira aylık alan bir emeklinin maaşından 450 lira sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir.

Sayın Başbakanın verdiği müjde yasalaştığında, bu sigortalıdan yapılacak kesinti miktarı 450 liradan 300 liraya düşecek ve emeklinin maaşında bu kesintiden dolayı 150 artış meydana gelecektir.

Yani % 15 kesinti döneminde 2550 lira aylık alan emekli, bu düzenlemeden sonra 2700 lira alacak ve kesintinin düşürülmesinden dolayı Temmuz zammının haricinde % 6 ekstra zam almış olacaktır.