shopify stats

Çeyiz, Konut ve Doğum Parası Yardımı Meclis'te Kabul Edildi

Beklenen torba yasa mecliste kabul edildi. Yeni torba yasaya göre nöbet ücretlerine zam yapıldı, 47 bin öğretmen ataması kesinleşti. Çeyiz parası, konut parası ve doğum parası ödemeleri de yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu, 2 torba kanunu kabul etti. Herkesi ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı  yasalar , şunları getirecek:

NÖBET ÜCRETLERİNE ZAM
Sağlık  çalışanlarının nöbet ücretleri yüzde 50 oranında artırıldı.

EK DERS ÜCRETİNE ZAM
Ek ders ücretleri, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlereyüzde 25, Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere yüzde 100 fazlasıyla ödenecek. ?

47 BİN ÖĞRETMEN ALIMI YAPILACAK
Milli Eğitim Bakanlığı'na 47 bin öğretmen kadrosu ihdas ediliyor. Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 bin adedi ile Bakanlığa ait diğer  hizmet  sınıfları kadrolarından 2 bin 320 adedine, 31 Aralık 2015'e kadar atama yapılacak.

BİN 233 YENİ KADRO
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bin 152 ve Spor Genel Müdürlüğü'ne 81 kadro ihdas edilecek. 

ÇEYİZ PARASI DESTEĞİ
Bankalarda TL cinsinden çeyiz hesabı açanlara, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları halinde devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı ödemesi hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 5 bin lirayı geçemeyecek. Azami tutar 3 katına kadar artırılabilecek.

KONUT YARDIM DESTEĞİ
Bankada TL cinsinden konut hesabı açanlara, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları halinde ilk ve tek konut satın alımlarında devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecek.

DOĞUM PARASI YARDIMI
Türk vatandaşlarına,  canlı  doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü  çocukları  için 600 lira doğum yardımı yapılacak.

KAÇAK GEÇİŞİN CEZASI AZALDI
Otoyollarda geçiş ücretlerini ödemeyen  araç  sahiplerine, o güzergahın en uzun mesafesi yerine giriş-çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı tutarında idari para cezası verilecek. 

UZMAN  EBELİK İMKANI
Lisans mezunu ebeler, meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktanve diplomaları  Sağlık  Bakanlığı'nca tescil edildikten sonra ' uzman  ebe' olarak çalışacak.

Yorumlar
  • SAİM TÜRKOĞLU

    beyler sayin yetkililer biz ek gösterge istiyoruz. sendika diyor bizim sözümüz geçmiyor.maliye bakani bize geçit vermiyor biz de üzülüyoruz biz de dedik ki başbakanimiza söyleyin halletsin. mesele rahat emekli olmak. biz de dedik ki sözünüz geçmiyorsa sendikayi ortadan kaldirin bitsin.

    cevapla
  • necmettin

    bunlar da güzel ama maaşlara zam istiyoruz bizim asıl sorunumuz ücretler ama olsun yine seçimlere yaklaşırken güzel gelişmeler okumak güzel

    cevapla