shopify stats

Banka ATM'leri yeni gelir kapısı

Banka ATM'leri vatandaş için yeni gelir kapısı oldu. Hızla artan nüfusla birlikte bankaların işler yerlerde konumlandırdığı ATM ihtiyacı da sürekli artıyor. Peki vatandaş banka ATM'lerinden nasıl para kazanıyor?

Bankalar kalabalık ve işlek caddelerde ATM yerleştirmek için adeta birbirleriyle yarışırken bankaların bu ihtiyacı vatandaş için de gelir kapısı oluşturdu. Birçok banka kalabalık ve işlek yerler üzerinde ATM'lerini yerleştirebilmek için uygun dükkanlar bakıyorlar. Söz konusu uygulamada dükkanın işletmecisi veya sahibiyle anlaşarak banka kendine ait ATM'yi dükkanın bir kısmını kapatarak buraya yerleştiyor. Dükkanın bir kısmını da işgal ettiği için dükkan sahibine kira ödüyor dolayısıya dükkanın işletmecisinin de ödediği kiranın bir kısmını karşılamış oluyor. Kısacası kira yükünü hafifletmek isteyen esnaf için oldukça ideal bir fikir.

Söz konusu uygulama dolayısıyla emlak piyasasında ATM tipi kiralık dükkan kavramı ortaya çıktı. Emlak ilanları yayınlanan platformlarda "ana cadde üzeri ATM tipi dükkan" başlıklı ilanlar görmek mümkün. Merkezi ve işlek noktalara ATM konumlandırmak isteyen bankalar ilanlara yoğun ilgi gösteriyor.