shopify stats

800 bin taşeron işçiye kadro verilecek

2015 genel seçimleri hızla yaklaşırken parti liderleri yeni vaatlerle oy toplama çalışmalarına devam ediyorlar. CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin seçimleri kazanması durumunda yapacakları düzenlemelerden bahsetti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 2015 genel seçimleri öncesinde gerçekleştirdiği çalışmalarda Türkiye'de çalışan 800 bin taşeron işçinin olduğunu ve partisinin kazanması durumunda taşeron işçilerin tümünün kadroya alınacağını dile getirdi.

CHP lideridinin açıkladığı seçim bildirgesinden diğer önemli detaylar ise şöyle:

800 bin taşeron işçinin kadrolu yapılmasının ardından hane halkına kira ve fatura desteği verilecek. Kira ve fatura desteği 360 TL olacak.

Diğer yandan 16,7 milyon kişi ve 3,5 milyon haneye sosyal destek verilecek ve kadınlara 400 lira kreş desteği sağlanacak.      

CHP bildirgesine göre, askerdeki gençlere 360 lira destek verilecek.  Buna ek olarak öğrencilere çantalar, kalemler, kitaplar ve defterler devletten verilecek.

En düşük asgari ücret ve emekli maaşı 1500 TL olacak

CHP liderinin yaptığı önemli açıklamalardan biri de asgari ücret ve emekli maaşlarına ilişkin. Kılıçdaroğlu en düşük asgari ücret ve emekli maaşının söz konusu çalışmalar kapsamında 1500 TL olacağını da söyledi.

Ev satın almak isteyenlere aylık 277 TL

Evi olmayıp da ev almak isteyenlere, yaşı ve geliri ne olursa olsun, ev almaları için aylık 277  TL  ev kredisi desteği sağlanacak.

Bildirgenin emeklilere ilişkin maddeleri ise şöyle...

Emeklilere, her iki dini bayramda, birer maaş ikramiye verilecek. Emekli maaşları ile çalışan maaşları arasındaki "uçurum" kapanacak. Emekli maaşları, gıda fiyat artışına ve refah payı artışına bağlı olarak yükselecek. Bakıma muhtaç emekliler ve yakınlarının  sağlık , barınma ve beslenme ihtiyaçları karşılanacak. Bankalara emeklilere, kamu çalışanları ile aynı oranda promosyon ödeyecek. Emeklilere uygun fiyatla gezi ve tatil olanağı sağlanacak. Emekliler arasındaki eşitsizliği giderecek adil bir intibak yasası çıkarılacak. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları çözülecek. Emekliden alınan muayene ve katılım payı kalkacak. Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek primi kalkacak