shopify stats

1500 otomotiv işçisi işten çıkarıldı

Otomotiv sektörüde geçtiğimiz dönemde meydana gelen grevlerden dolayı şu ana kadar toplamda 1500 otomotiv işçisinin işten çıkarıldığı bildirildi.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş, mayıs ayında başta Bursa olmak üzere otomotiv sektöründe yaşanan grevlerin ardından işten çıkarılan işçi sayısının bin 500’ü bulduğunu iddia etti. 

Selçuk Göktaş, beraberindeki Fransa Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGT) Renault Grubu Başkanı Fabien Gache ile Birleşik Metal İş Bursa Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de mayıs ayında 30 bin işçinin Türk Metal Sendikası’ndan istifa ettiğini, daha sonraki süreçte de kimi işyerlerinde işten çıkarmaların yaşandığını savundu.

“İşveren eylemden dolayı işten çıkarma olmayacağını deklare etmesine rağmen sendikal tercihlerinden dolayı işçiler işinden olmuştur” iddiasında bulunan Göktaş, “Elimizde somut veri olmamasına rağmen ülke çapında bin 500 işçinin işten atıldığını düşünüyoruz. Tofaş’ta 80’i aşkın kişi işten atıldı. Şu an Tofaş’ta Çelik-İş Sendikası faaliyet yürütüyor. Sadece Birleşik Metal İş Sendikası’nın olduğu Oyak-Renault’ta ise herhangi bir sıkıntı sözkonu değil. Renault’ta üye sayımız 4 bine ulaştı. Yeni üye olacak 700 işçi daha var. Türk Metal Sendikası’nın üye sayısı da 200 civarında” dedi.

Renault işçisinin Renault’un imzalamış olduğu uluslararası çerçeve sözleşmenin farkında olduğuna dikkati çeken Göktaş, şunları kaydetti:

“Sözleşmede Renault işçisinin sendika seçme özgürlüğü mevcuttur. Kaldı ki yasalarımıza göre de mevcuttur. Ama ülkemizde anayasa ve yasalar rafa kaldırılmıştır. Hele özellikle işçilerin çıkarları olduğu zaman tamamen rafa kaldırılmak istenmektedir. Renault işçileri sözleşmenin gereğinin yerine getirilmesini istiyor. Birleşik Metal İş Sendikası’nın Renault işyerinde bir an önce tanınması gerekmektedir. 2017 yılı ise toplu sözleşme açısından beklememiz gereken bir süreçtir ve Renault’tun önümüzdeki dönem toplu iş sözleşmesini Birleşik Metal İş Sendikası yapacaktır.”