shopify stats

En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar olacak?

Hükümet işsizlik maaşı konusunda da yeni adımlar atıyor. Son olarak yapılan düzenleme ile birlikte 1 Temmuz'dan sonra en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı miktarlarında artış olacak. Peki işsizlik maaşı ve süresi ne kadar olacak?

Hükümet tam da seçimler önce en büyük sorunlarından biri olan işsizlikle mücadele ederken bir yandan da işsiz vatandaşlara geçimlerini bir nebze de olsa sağlayabilmeleri için arka çıkmaya çalışıyor. İşsiz kalanların ilk tercihi olan işsizlik maaşı ilgili yeni düzenlemeler kapıda. Söz konusu düzenlemeler kapsamında işsizlik maaşında olumlu değişimler yaşanacak, en düşük ve en yüksek maaş miktarı artacak ve süre uzayacak.

Şu anda ne işsizlik maaşı ne kadar?

Bugünkü sistemde bir kişinin çalışırken maaşı ne kadar olursa olsun işsiz kaldığında eline geçen miktar brüt asgari ücretin (1201 TL) yüzde 80'ini aşamıyor. 1 Ocak-30 Haziran arasında alınacak en düşük işsizlik ödeneği 480.60 lira, en yüksek 961.20 lira olarak uygulanıyor.

Yeni düzenleme ile işsizlik maaşı ne kadar olacak?

Damga vergisi kesintisi sonucunda işsizin eline 2015'in ilk altı ayında en düşük net 476.95 lira, en yüksek 953.90 lira geçecek. 1 Temmuz-31 Aralık 2015 arasında verilecek işsizlik ödeneği miktarları ise en düşük net 505.53 lira, en yüksek 1011 lira olacak.