shopify stats

Çay Sektörü 40 Bin Kişiye İş Kapısı Oluyor

Başlayan yaş çay sezonuyla birlikte yaklaşık 40 bin kişi iş başı yapacak. Çay sektörü geçici ve daimi işçi alımlarıyla birlikte toplam 40 bin kişiye iş kapısı olmuş durumda. Bunların bir kısmı Çaykur kapsamında bir kısmı da özel sektör fabrikalarında çalışıyor.

Çay toplama ve üretim sektöründe geçici işçi alımı ve daimi işçi alımıyla birlikte çalışan sayısı 40 bin civarında. Yaş çay sezonunun açılmasıyla birlikte 40 bin kişi iş başı yapacak. Doğu Karadeniz'de yaş çay sezonunun açılmasıyla ÇAYKUR, özel sektördeki çay fabrikaları ve sektörle ilgili çeşitli iş kollarında yaklaşık 40 bin kişi işe başlayacak.

Yaş çay sezonu öncesi yaklaşık 204 bin üretici, çay hasadı için gerekli araç gereçlerin temini için alışveriş yaparak esnafın yüzünü güldürüyor.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne bağlı 47 ve özel firmalara ait 116 fabrika ile çay alım yerleri, nakliye işleri ve yevmiyeyle sektöre bağlı diğer iş kollarında çalışacak yaklaşık 40 bin kişi, çay sezonunda istihdam edilecek.

ÇAYKUR'un, İŞKUR üzerinden çalışmalarını tamamlamasıyla gelecek ay kurayla belirlenecek 3 bin 500 yeni işçi daha sektörde görev almaya başlayacak. Alınan bu işçiler, yaş çay sezonunda 120 ile 150 gün arasında çalışacak.

Doğu Karadeniz'de geçen yıl 26 Nisan'da başlayıp 15 Ekim'de sona eren yaş çay alım sezonunda, yaklaşık 1 milyon 270 bin ton yaş çay üretimi gerçekleşmiş, 600 bin ton civarındaki bölümü ÇAYKUR, yaklaşık 670 bin tonu ise özel sektör tarafından alınarak kuru çaya dönüştürülmüştü. / AA