shopify stats

Franchise Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kendi işini kurmak isteyenlerin aklına ilk gelen seçeneklerden bir franchise veren firmalardır. Güzel bir seçenek olmasına rağmen dikkat edilmezse kurduğunuz iş kısa sürede başınıza yıkılabilir. İşte franchise alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar...

İlgili firma yada markanın deneyimli olması çok önemli. Ayrıca işin tam ve detaylı olarak tanımlanması gerekiyor. İşi yürütebilmek için gerekli optimal çalışma saati ve personel adedi de önemli.

Franchisor (franchise veren) kimdir? Geçmiş deneyimleri nelerdir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir? Bu sorulara açık ve net bir şekilde yanıt alınmadıkça marka ortaklığı yapmamakta fayda var.

Sistem içindeki diğer franchise alanların işi nasıl yürüttükleri, yatırım bedeli, devam eden yatırım maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Sisteme dahil olmak isteyen girişimcilerin marka, Pazar, lokasyon analizi yapmaları, finansal portrelerini gerçekçi bir şekilde hesaplayarak sisteme dahil olmaları gerekiyor.

Franchising veren firmadan alınması gereken ürün ve hizmetler varsa, kimden ve nasıl alınacağı net bir şekilde ortaya konulmalı. Franchise ilişkisinin nasıl düzenleneceği ve nasıl yenileneceği sözleşmede açıkça belirtilmeli. Bu noktada daha önce sistemden ayrılan franchise varsa nedenlerini öğrenmekte yarar var.

Franchise veren firmaların sözleşmeleri uzman hukukçu ve mali müşavirlerden oluşan geniş bir kadro tarafından hazırlanmalı. Çünkü bu sözleşmeler aslında franchise verenin hakkını daha fazla savunan sözleşmelerdir. Taraflar arasında franchise sözleşmesi imzalanmadan önce tüm maddeler ayrıntılı olarak incelenmeli.

İşletmenin finans sistemine bakılması ve bu konuda tecrübesi olan bir avukat yardımıyla sözleşmenin imzalanması gerekiyor. İşe başlangıç eğitimi çok önemli. İşe başlamadan önce alınacak iyi bir eğitim talep edilmeli.

Franchise sözleşmelerinde, çoğunlukla franchise alanlardan toplanan reklam fpnu ile merkezi reklam yapılıyor. Bu nedenle taraflar arasında imzalanacak franchise sözleşmesinde “franchise verenin reklamı kendi bütçesinden yapacağına” veya “reklam bütçesi oranının düşük tutulacağına” ilişkin hükmün eklenmesi gerekiyor.