shopify stats

EN İYİ KÜÇÜK SERMAYELİ İŞ FİKİRLERİ

Kendi işinizi kurmak için günümüzde çok büyük sermayelere ihtiyaç yok. Düşük bütçe ve sermaye ile kurabileceğiniz birçok iş modeli mevcut. Peki küçük sermayeli iş modellerinde en fazla tercih edilenler hangileri?

Franchising sisteminin hızlı büyümesinin arkasında birkaç önemli unsur olduğuna dikkat çeken UFRAD Başkanı Mustafa Aydın, "Sermaye tutarlarının belli olması, girişimcinin motivasyonu, sistemin standart olması, kabul görmüş bir marka ve kontrol mekanizması sistemi cazip kılan en önemli nedenler arasında" diyor.

Küçük sermayeli işlerde bu yıl en çok çiğköfte, mobil çay-kahve konseptleri, döner, burger-gurme burger, gayrimenkul ve hizmet sektörü öne çıkıyor. Medyafors fuarcılık genel müdürü Aycan Helvacıoğlu, AVM'lerde belli noktalarda pratik mobil gıda büfeleri ya da diğer adı ile kiosk'ların ortaya çıktığını, birkaç metrekarelik alanlarda faaliyet gösteren bu işyerlerinin AVM'lerin vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardığını söylüyor.

Kısacası gerek AVM'ler olsun gerekse kalabalık toplulukların bulunduğu lokasyonlarda boş kullanılabilir alanlar olsun mobil büfeler için oldukça ideal alanlar.

Girişimciler açısından cazibesini kaybetmeyen iş modeli ise çiğköftecilik. Son dönemde televizyon reklamlarıyla da tüketicinin dikkatini çekmeye başlayan markalar her yıl yüzde 25 büyüme kaydediyorlar.