shopify stats

Engelli kadroları boş olan kurumlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik kamu kurumlarına engelli personel alımları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan kamu kurumlarının engelli alımında sınıfta kaldığını ve birçok kurumda engelli kadrolarının boş olduğunu dile getirdi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamalarda Türkiye genelinde 60 bin engelli personel alım kadrosunun 24 bin kadarının boş olduğunu ve bazı önemli kamu kurumlarının engelli alımı konusunda sınıfta kaldığını belirtti. Engelli personel alımında sınıfta kalan kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet, Kamu Hastaneleri ve Halk Sağlığı Kurumu geliyor.

Dolu memur kadrosu sayısının toplam 2 milyon 16 bin 722 olduğunu belirten Çelik, bu kurum ve kuruluşlarca engellilere tahsis edilmesi gereken kadro sayısının ise 60 bin 730 adet olduğunu bildirdi. Bunlardan 36 bin 242'sinin dolu, 24 bin 488 engelli kadrosunun ise boş olduğunu ifade eden Çelik, söz konusu 24 bin 488 adet boş kadrodan ise toplam 22 bin 209'unun 208 kamu kurum ve kuruluşundan sadece 5'ine ait olduğunu ifade etti.

BELEDİYELERDE DE ENGELLİ ALIMI YARI YARIYA

Belediyelerde de engelli personel alım performansı yüzde 50. Birçok belediyede engelli kadrolarının yarısı boş durumda.

Çelik, 2015'te engelli alımı yapılacak kadroların kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlendiğini ve bakanlığına intikal ettirildiğini belirtirken bunlara ilişkin değerlendirme çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

BİNLERCE ENGELLİ KADROSU BOŞ DURUMDA

Engeli kadrosu boş olan kurumlar; 15 bin 632 ile MEB, bin 347 ile Adalet Bakanlığı, 2 bin 446 ile Diyanet İşleri, bin 774 ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ve bin 10 ile de Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı.

Yorumlar
  • HAKAN

    konu hakkinda hi̇çbi̇r bi̇lgi̇m yok... nereye nasil müracaat edecegi̇z hangi̇ kurumlar engelli̇ personel alacak müracat i̇çi̇n sinav sonuçlarinin açiklanmasini bekleyecekmi̇yi̇z bi̇raz detayli bi̇lgi̇ veri̇rseni̇z sevi̇ni̇ri̇m

    cevapla
  • engelli

    madem engellilere pozitif ayrımcılık yapıyorsunuz. kamuda açık olan engelli açıklarını kapatında o zaman engellileri düşündüğünüz ortaya çıksın. bir de her sene kpss alımı 2 sefer neden ekpss alımı bir seferle sınırlandırılıyor anlamıyoruz. engelliye pozitif ayrımcılık olduğu için mi?

    cevapla