shopify stats

Sertifika yoksa satış da yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı araç satışı ile uğraşanlara standart getiriyor. Buna göre araç satıcıları faaliyetlerini devam ettirebilmek için söz konusu sertifikaya (mesleki yeterlilik belgesi) sahip olmalılar... PERSONEL5

Hükümet yenilik ve standart getirme konusunda adım atmaya devam ediyor. Bu kez motorlu araç alım satımı yapanlar için yeni bir standardizasyon söz konusu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ile Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) tarafından ortaklaşa yürütülen uygulama kapsamında bundan böyle araç alım satımı ile uğraşan meslek sahipleri sertifikaya ihtiyaç duyacaklar...

Türkiye'de 65 bin adet araç alımı satımı yapan esnaf bulunuyor. Söz konusu yeni sertifika uygulaması ile 65 bin motorlu araç satıcısına standart getirilecek ve söz konusu iş yeniden tanımlanacak, galericilik işi standarda bağlanacak. Amaç uluslararası alanda olduğu gibi Türkiye'de de tüm meslekleri adım adım belli standartlara oturtulması.

MOTORLU ARAÇ SATICILARINA SERTİFİKA ZORUNLU OLACAK
Motorlu araç satıcılarının belli bir çerçeveye alınmasını ve belirli standartlar getirilmesini sağlayacak olan yeni sertifika uygulaması kapsamında sertifika sahibi olmayan veya belirli sebepler dolayısı ile işini sertifikalandıramayan kişi ve galeriler söz konusu ticari alanda faaliyet gösteremeyecekler. Sertifika uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte motorlu araç satıcıları için sertifika zorunlu hale gelecek.

SATICININ YETERLİ BİLGİ VE TECRÜBEYE SAHİP OLMASI GEREKİYOR
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda söz konusu sertifika uygulamasının alanda yeni büyük bir yenilik olacağını dile getirerek otomobil satıcılarının yaptıkları işte yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerektiğini ve bunun sadece binek araçları değil, minibüs, kamyonet, otobüs, zirai araçlar ve iş makineleri gibi birçok motorlu araç çeşidini kapsadığını belirtti. Diğer yandan söz konusu yeni uygulamalar ile kayıt dışı gerçekleştirilen araç alım satımının da önüne geçileceği yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

SERTİFİKA NASIL ALINACAK?
Son olarak yapılan açıklamalarda motorlu araç alım satım yeterlilik belgesinin nasıl alınacağına dair henüz net bir bilgi verilmedi. Sertifika alım sürecinin ileriki günlerde nasıl işleyeceği konusunda gelişmeleri takip etmek gerecek.