shopify stats

Japonya Türkiye'den Yurtdışı İşçi Alımı Yapacak

Japonya'da yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı iş olanakları kapsamında çalışmak isteyen Türk işçilerin önü açıldı. Japonya son olarak yaptığı kanun değişikliği ile Türkiye'yi yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden çıkardı. Bu sayede artık yurtdışında çalışmak isteyen kişiler Japonya'daki yurtdışı iş fırsatlarını değerlendirebilecekler.

Son dönemde yurtdışında Türkiye'ye ilişkin gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Japonya bundan uzun bir süre önce Türkiye'den Türk işçi ve eleman alımını aldığı karar ile durdurdmuş ve uzun bir süre Türkiye'den yurtdışı Türk işçi alımı gerçekleştirmemişti. Kısacası Türkiye, Japonya'nın işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinde yer alıyordu. Fakat Japonya son olarak aldığı bir karar ile Türkiye'yi bu listeden çıkardı.

Türk İşçi Japonya'da Çalışma İmkanına Kavuşuyor

Uzun bir süre önce Türkiye'yi işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesine alan ve Türkiye'den yurtdışı Türk işçi kabul etmeyen Japonya ani bir kararla Türkiye'yi işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden çıkardı. Buna göre Japonya 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni yasa ile artık Türkiye'den yurtdışı Türk işçi alımı yapılmasına izin veriyor. Söz konusu karar yine 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yabancı vatandaşların oturma izinlerini düzenleyen kanun kapsamında uygulamaya konuldu.

Japonya'ya 350 Bin Yurtdışı İşçi Alınacak

Yurtdışı işçi alımına son dönemde daha sıcak bakmaya başlayan Japonya önümüzdeki dönemde 350 bin yeni yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı gerçekleştirmeyi planlıyor. Türkiye'nin işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden çıkarılması yurtdışında çalışmak isteyen, yurtdışı iş imkanlarını ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek isteyenler için de Japonya'da iş fırsatları sunacak.