shopify stats

Darbe girişimi sonrası borsada son durum

Gerçekleştirilen kanlı darbe girişiminin aynı zamanda Türkiye'nin ekonomik gücünü vurmaya yönelik bir ekonomik darbe olduğu da gözlerden kaçmadı. Peki olayların hemen sonrasında büyük bir düşüş kaydeden borsada son durum ne? Beklentiler neler? Borsa yükselmeye devam edecek mi?

15 Temmuz 2016 Cuma günü yapılan gerçekleştirilen kanlı darbe girişimiyle birlikte ülkede tüm diğer endişelerin yanında ekonomik endişelerde gündeme gelmişti. Bankacılık sisteminin işleyişinin aksaması, borsanın kapatılması ve dövizin yükselişiyle Türk lirasının çokça değer kaybedeceği en fazla konuşulan ve endişe duyulan konuların başında geliyordı. Borsa 82 bin puandan 70 bin puanlara kadar geriledi. Yabancı yatırımcının güveni birkaç günlüğüne de olsa sarsıldı. Peki ama şu an ekonomik cephede son durum ne? Borsa, döviz ve altın ne durumda?

BORSADA TOPARLANMA BAŞLADI
Olaylar sonrasında yabancı yatırımcı güveninin sarsılmasından dolayı BİST 100'de satışlar kısa süre içerisinde hızlanarak BİST 100'ün 82 binden 79 bine kadar düşmesine sebep oldu. En büyük kaybı ise başta bankacılık hisseleri olmak üzere BİST 100'ün lokomotif şirketleri yaşadı. Ancak BORSA'da çöküş endişelerine sebep olan düşüşün ardından toparlanma yeniden başladı. Bugün itibariyle 75.800 puan civarında seyreden borsada toparlanma ve yükselişin devam edeceği uzmanlardan gelen yorumlar arasında yer alıyor. Toparlanma sürecinde özellikle bankacılık hisselerinin iyi bir performans gösterdiği gözlerden kaçmadı...

DOLAR VE EURO'DA SON DURUM
Dövizde çok fazla yükselişin geleceği endişesi uyandıran darbe girişimi olayları sırasında dolar ve euro'da sınırlı bir sıçrama olmuş ardından her ikisi de geri çekilmişti. Olaylar sonrasında 3,08'e kadar çıkan dolar seyrini 3 civarına diğer yanda ise 3,40'a kadar çıkan euro seyrini 3,35 civarında devam ettiriyor. Uzmanlar doların 3 TL'nin altına ineceği konusunda hemfikirler.

ALTIN FİYATLARI NE DURUMDA?
Olaylar sonrasında doların da yükselmesi ile birlikte altın fiyatları 130 TL'yi aşmıştı. Güvenli limana olan ilgi kısa süreli artınca altın fiyatları da kısa süreli bir yükselişe sahne oldu ancak sonrasında 125 TL'ye kadar düşüş yaşandı. Bugün itibariyle altının gram fiyatı 130 TL civarından işlem görüyor. Uzmanlar önümüzdeki günlerde doların biraz daha aşağılara çekilmesiyle birlikte altında gram fiyatlarının da bir miktar aşağı çekileceğini dile getiriyorlar.