shopify stats

97 bin kamu personeli alımı yapılacak

Hükümet 2016 yılına ilişkin yeni müjdeler vermeye devam ederken bir açıklama da Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi...

Seçimlerde gündeme getirdiği vaadlerini gerçekleştirmeye çalışan hükümet 2016 yılına ilişkin yeni adımlar atmaya devam ederken kamuda çalışma hayali kuranları sevindirecek yeni bir haber de Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi.

Maliye Bakanı 2016 yılı bütçesine ilişkin yaptığı açıklamalarda yeni yılda kamu kurumlarına toplamda 97 bin yeni personel - memur alımı yapılacağını belirtti.

On binlerce kişilik kamu personel alımının yanında emniyet mensuplarının maaşlarına da 200 ila 480 TL arasında zam yapılacağını dile getirdi.

2016 yılı bütçesinin tamamen vatandaşa hizmet götürmek amaçlı oluşturulduğunu da dile getiren Naci Ağbal yeni yılda vergi gelirlerinin de bir önceki yıla oranla 29.7 milyar TL artamasının beklendiğini söyledi.

Kamuya alınacak personel sayısının sorulması üzerine Ağbal, bütçe kanununda öngörülen atama sayısının 56 bin olduğunu belirtti. Ağbal, "Biz normalde 2016 yılında istisna kapsamında olan diğer atamalarla beraber kamuya 97 bin yeni eleman alacağımızı öngörüyoruz" dedi.

Söz konusu atamaların yaklaşık 41 binin emniyet ve silahlı kuvvetler mensupları, engelli, doktor, hakim ve savcı benzeri atamaları kapsadığını bildiren Ağbal, "İlaveten bütçe kanununda verdiğimiz açıktan atama kontenjanları çerçevesinde de 56 bin yeni kamu personeli işe başlayacak. Bunun 30 bini Şubat ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak öğretmen atamalarında kullanılacak” ifadelerini kullandı.