shopify stats

Devletten Burs Almak İçin Burs Veren Kamu Kurum ve Kuruluşları

Devlet adına faaliyet gösteren farklı kamu kurumları çeşitli burslar sağlıyorlar. Peki burs alınabilecek kamu kurumları hangileri ve genel burs alma şartları neler? İşte burs veren kamu kuruluşları...

Her yıl olduğu gibi bu yıl da burs başvuruları başladı. Üniversiteyi kazanan adaylar için burs bulabilmek en büyük ihtiyaçlardan biri. Kredi Yurtlar Kurumu bursları herkese çıkmayabiliyor ve üniversite biter bitmez yüksek bir bütçeyle ödenmesi gerekiyor. Bazen çıksa da şehir dışında okuyan öğrenciler için yeterli olmayabiliyor. Bu sebeple karşlıksız burs çok önemli. Aşağıda burs alabileceğiniz devlete ait kamu kurum ve kuruluşlarının bir listesi mevcut. Her biri kendi çapında burslar konusunda belli başlı şartlar istiyor ancak doğru değerlendirildiğinde burs almamanız için bir sebep de yok. Söz konusu burs veren kamu kurum ve kuruluşlarından bazıları ihtiyaca göre bazıları da belli bir sıralamaya göre burs sağlıyorlar.

Burs Veren Kamu Kurum ve Kuruluşları

YÖK Destek Bursu: YÖK tarafından Astronomi ve Uzay Bilimleri, Organik Tarım İşletmeciliği, Orman Endüstrisi Mühendisliği, Biyosistem Mühendisliği gibi belli alanlarda okuyan öğrencilere “YÖK Destek Bursu” veriliyor. 2019 YKS sonucunda, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak şartı aranıyor. Öğrencinin yerleştiği lisans programının, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olması gerekiyor. Genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2.5 veya 100 üzerinden 65’in altına düşmemesi şartıyla 750 TL destek bursu veriliyor. YÖK Bursu ön koşullarını sağlayan öğrencilerin, kayıt yaptırdığı üniversite rektörlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma Teşvik Bursu: Açık öğretim fakültesi öğrencileri dahil bu bursa tüm üniversite öğrencileri başvurabilir. Başvuru formları, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (YKYK) bağlı bölge ya da yurt müdürlüklerinden alınıyor.

Çalışma ve Sos. Güvenlik Bakanlığı Bursu: Yardım için sandık başkanlığına dilekçeyle başvurmak gerekiyor. Karşılıksız öğrenim yardımı yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Bursu: Bakanlık, yükseköğretim kurumlarının öğretmen yetiştiren bölümlerinde okuyan öğrencilere burs desteği sağlıyor. MEB'in bursları, mecburi hizmet karşılığında verilmekte olup, burslu öğrenci mezun olduğunda öğretmen olarak doğrudan göreve alınıyor. 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bursu: Yurtiçinde tüm üniversitelerde ve yüksek okullarda okuyan öğrencilere öğrenim kredisi ve katkı (harç) kredisi adı altında borç olarak veriliyor. 

Türk Dil Kurumu Bursu: ÖSS sınavında sözel puan sıralamasında ilk 2 bine giren ve Türk dili ve edebiyatı veya çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölümlerinden birini seçen öğrencilerin 15'ine veriliyor.