personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Dışişleri Bakanlığı memuru KPSS'siz alacak

Türkiye'deki devlet kurumlarına personel alımına ilişkin her gün yeni gelişmeler yaşanırken KPSS sonuçlarının açıklandığı şu günlerde Dışişleri Bakanlığı personel alımına ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Dışişleri Bakanlığı'na personel alımı bundan böyle KPSS üzerinden yapılmayacak.

Mayıs 21 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik kapsamında Dışişleri Bakanlığı'na personel alımında KPSS'nin önşart olarak aranmayacağı duyurulmuştu.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise KPSS önşartının kaldırılmasının bakanlığın sınavsız alım yapacağı anlamına gelmemesi. Dışişleri Bakanlığı'na personel alımlarında bundan böyle KPSS şartı yok ancak alımlarda yine de 4 adımdan oluşan sözlü ve yazılı sınav uygulanacak.

Dışişleri Bakanlığı önceki personel alımlarında KPSS'yi ön şart almakla birlikte yazılı ve sözlü sınav uyguluyordu. Bundan böyle adaylar için KPSS önşartı kaldırıldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından personel alımına ilişkin en son resmi açıklama şöyle:

21 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2016/8833 sayılı kararla, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları ile aday konsolosluk ve ihtisas memurları Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin kapsamı dışında tutulmuştur.

Dolayısıyla, yapılacak müteakip yarışma sınavlarında aday meslek memurları ile aday konsolosluk ve ihtisas memurları için Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) katılmış olma ön şartı aranmayacaktır.

Bakanlığımızın objektif ve şeffaf sınavlarla nitelikli memur alımı konusunda köklü bir geleneğe sahip olduğu yakından bilinmektedir. Bu itibarla, Dışişleri Bakanlığına diplomatik kariyer memuru alımlarında yetkinlik ile liyakati esas tutan uzun yıllara dayalı yarışma sınavı süreçleri önümüzdeki dönemde de titizlikle uygulanmaya devam olunacaktır.

Meslek memurları ile konsolosluk ve ihtisas memurları kapsamlı ve çok boyutlu dış politikamızın merkezde ve yurtdışındaki başat uygulayıcıları konumundadır. Yapılan mevzuat değişikliğinin temel amacı, bu kategorilerdeki memurların ihtiyaçlarımıza daha fazla yanıt veren, çeşitlendirilmiş ve fırsat eşitliğine dayalı bir havuzdan seçilmesi imkanlarının kuvvetlendirilmesidir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Dışişleri Bakanlığına diplomatik kariyer memuru alımları, adayların Türkçe ve yabancı dile hakimiyetleri ile verilen konuyu işleyebilme yeteneklerinin öncelikli olarak değerlendirildiğidört farklı aşamadan oluşan yazılı sınav ile muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliklerinin ölçüldüğü sözlü sınav temelinde yapılacaktır.

Güncellenecek Sınav Yönetmeliğimiz gerekli onay sürecinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede Resmi Gazete'de yayınlanacaktır.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

EKPSS tercihleri ne zaman yapılacak
Engelli kamu personeli seçme sınavı için tercihler 13 Temmuz ve 22 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Memur...

Haberi Oku