personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
İşsizlik sigortasında yeni düzenleme

İşsizlik sigortasından yararlanmak isteyen vatandaşlar için yeni düzenlemeler yapılıyor. Yeni düzenleme kapsamında işsizlik ödeneği almak kolaylaşırken ödenek miktarları da artıyor. Detaylar şöyle...

İşsiz vatandaşların elini güçlendirecek yeni gelişmeler var. Bundan böyle işsizlik ödeneği almak kolaylaşıyor, süre uzuyor ve prim ödemeleri esnetiliyor. Kendi kusurları nedeniyle işten atılanlar da işsizlik sigortasına başvuru yapabilecekler. Diğer yandan mevcut zorunlu çalışma günü sayısı da 30 güne indiriliyor.

İŞSİZLERE İŞ ÖDENEĞİ SEVİNCİ: Bu uygulamada istifa dışında işsiz kalanlara işsizlik sigortasından yararlanma hakkı veriliyor. Kısacası istifa dışında hernagi bir sebeple işsiz kalanlar da işsizlik sigortasında yararlanabilecekler.

PRİM ŞARTI ESNETİLİYOR: İşsizlik sigortasından tüm işsizler yararlanamıyor. İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için öncelikle prim şartlarını taşımak gerekiyor. Şöyle ki son 120 günü kesintisiz ödenmiş olmak üzere 3 yılda en az 600 gün prim ödeyen vatandaşlar yararlanabiliyordu ancak yeni düzenleme çerçevesinde söz konusu prim gün sayısı 100'de düşecek.

ZORUNLULUK 30 GÜN: Zorunlu kesintisiz 120 gün çalışma süresi şartı 30 güne iniyor.

15 AY ÖDENEK ALICAK: İşsizlik sigortası üzerinde yapılan değişikliklerden belki de önemlisi ödeme süresinin uzatılması. Şuan ki dönemde 10 aya kadar verilen ödenek 15 aya yükselecek.

AMAÇ ASGARİ GEÇİMİ SAĞLAMAK: İşsizlik sigrotası işsizlerin asgari geçimini sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLENMEYECEK: İşsizlik ve kısa çalışan işçilerin ödeneği asgari ücerete endesklenmesindede kararsızlık sürerken bu uygulamadan vazgeçilmesi gündemde.

SÜREKLİ GEÇİM KAYNAĞI OLMAYACAK: İşsizlik sigortası konusunda önemli sorunlardan biri olan işsizlik parasının sürekli geçim kaynağına dönüşmemesi için gerekl tedbirler alınacak.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLER: Üniversiteli gençler işsizlik sigortasından daha fazla pay alacaklar. Prim ödeme gününü dolduramayan gençlere farklı ayrıcalıklar sağlanacak.

MİKTAR YÜKSELDİ: Bir diğer önemli nokta ise işsizlik parası miktarları. Yeni düzenlemede işsizlik parası miktarları asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk artışa göre düzenlenecek. Bu kapsamda en düşük işsizlik ödeneği 1019 TL'den 1318 TL'ye çıktı. Diğer yandan işsizlik parası brüt asgari ücretin yüzde 80'ninde daha fazla olamıyor.
personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

İş başvurusu yaparken nelere dikkat etmeniz...
İş başvurusu yaparken hatalardan kaçınmanız için ufak bir rehber...

Haberi Oku