personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
İŞKUR Toplum Yararına Programlar İşçi ve Personel Alımı

İŞKUR bünyesinde düzenlenen TOPLUM YARARINA PROGRAMLAR kısa adıyla TYP istihdam sağlanması konusunda önemli çalışmalardan biri olarak ortaya çıkıyor. Toplum Yararına Programlar, işçi ve personel alımı kapsamında geçici süreli başta olmak üzere birçok işçi ve personel alımı yapılarak işsizlikle mücadelede önemli bir rol oynuyor. Söz konusu personel ve işçi alımları özellikle kamu kurum ve kuruluşları için yapılıyor.

İŞKUR Toplum Yararına Programlar ile kuruma iş arama ve iş sahibi olmak için başvuru yapanlar arasından niteliksiz olanları eğitmek ve belli bir alanda uzmanlık sahibi yapmayı amaçlıyor. Herhangi bir alanda eğitim almamış işsiz adaylar TYP kapsamında 3, 6 ve 9 aylık dönemler boyunca geçici süreli iş sahibi yapılıyor ve söz konusu bu işsiz kişilere iş fırsatı yaratılıyor. Bu çerçevede eğitimsiz işsiz kişileri iş sahibi yapan program önemli bir sosyal sorumluluk projesine dönüşmüş durumda.

İŞKUR Toplum Yararına Programlar - TYP Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da sonuna kadar desteklenen bir sosyal sorumluluk projesi. Söz konusu proje kapsamında okullar ve birçok devlet kurumu belirli süreli işçi ve personel alımı yapmış personel ihtiyacı olan pozisyonları kapatmış ve bu sayede niteliksiz kişilere hem iş kapısı olunmuş hem de gelir sağlanmıştır.

Peki Toplum Yararına Programlar'a katılmak ve bu proje kapsamında personel ve işçi alımlarından yararlanmak için adayların taşıması gereken başvuru şartları neler?

Toplum Yararına Programlar kapsamında personel ve işçi alımından yararlanarak iş sahibi olmak isteyen adayların öncelikle İŞKUR sistemine kayıtlı olması gerekiyor. İŞKUR'a kayıt yaptıran adaylar kendilerine ait bilgileriyle sistemde yer alarak ortaya çıkan kamu kurumları ve özel şirketlerin personel ihtiyaçları çerçevesinde değerlendiriliyor ve iş sahibi oluyorlar.

Diğer yandan TYP'ye başvuru yapacak olan adayların 18 yaşını doldurmuş olması ön önemli şartlardan birisi. Dolayısıyla 18 yaşını doldurmayan işsizler bu programdan yararlanamıyorlar. Bunun yanında sosyal güvenlik kurumlarından emekli maaşı almamak, işsizlik ödeneği almamak, dul aylığı almıyor olmak ve yine yetim maaşı da almıyor olmak gerekiyor.

Yine örgün öğretim programlarında yer alan ve eğitimini sürdüren kişiler ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından verilen nakdi yardımlardan yararlanan kişiler de Toplum Yararına Programlar projesinden yararlanamamaktadır.

TYP kapsamında hangi alanlarda işçi alımı yapılıyor?

• Milli Eğitim Bakanlığı okullarında temizlik, bakım-onarım hizmetleri

• Milli Eğitim Bakanlığı okullarında çevre düzenlemesi hizmetleri
• Orman Bakanlığı veya Belediyelerde erozyonla mücadele çalışmaları
• Vadilerin ve derelerin ıslah çalışmaları
• Çevre Bakanlığı, Valilikler ve Kaymakamlıklar bünyesinde park düzenlemeleri
• Orman Bakanlığında ağaçlandırma çalışmaları
• Kültür Bakanlığında restorasyon, kültürel miras ve tarihi mirasların korunması
• Kamuya ait alt yapıların yenilenmesi çalışmaları
• Çevre Temizliği

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
01 Ekim 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

İş başvurusu yaparken nelere dikkat etmeniz...
İş başvurusu yaparken hatalardan kaçınmanız için ufak bir rehber...

Haberi Oku