personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Yurtdışında Türk inşaat şirketlerinin iş yaptığı ülkeler

Türk inşaat şirketleri geçmişten günümüze yurtdışı alanda önemli projelere imza atıyorlar ve her geçen yıl uluslararası alanda yeni projeler üstlenmeye devam ederek milyarlarca dolarlık projeleri hayata geçiriyorlar. Türk inşaat ve müteahhitlik şirketler sayısız ülkede altyapı ve üstyapı projelerini gerçekleştirirken bir yandan da bu ülkelerde çalıştırmak üzere Türkiye'den çok sayıda yurtdışı işçi alımı ve yurtdışı eleman alımı yapıyorlar ve bu şekilde istihdama da katkı sağlıyorlar.

Yurtdışında Türk inşaat şirketlerinin iş yaptığı ülkeler
Türkiye yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörü 1972’den 2017 yılı sonuna kadar 119 ülkede 354,6 milyar dolar değerinde 9.173 proje üstlenmiştir. Türk müteahhitlerinin yurtdışı projelerinin ortalama toplam bedelleri 2000’li yılların başında yaklaşık 20 milyon dolar iken, 2015 yılında gelinen ortalama proje bedeli 87,4 milyon dolara ulaşmıştır. 2016 yılının ortalama proje bedeli 71 milyon dolar olurken 2017 yılı için rakam 61 milyon dolar düzeyindedir. Türk müteahhitlerinin yurtdışı projeleri özellikle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda, daha sonra Ortadoğu ve Afrika’da yoğunlaşıyor. Bugüne kadar üstlenilen projelerin 2017 sonu itibariyle bölgesel dağılımı; Rusya ve BDT yüzde 46,8 (165,9 milyar dolar), Ortadoğu yüzde 26,2 (92,8 milyar dolar), Afrika yüzde 18,1 (64,2 milyar dolar - Sahraaltı Afrika yüzde 4,1, Kuzey Afrika yüzde 14), Avrupa ve Amerika yüzde 5,6 (20 milyar dolar), Asya Pasifik Bölgesi yüzde 3,3’tür (11,8 milyar dolar). 1972’den bugüne dek gerçekleştirilen projeleri analiz ettiğimizde, Rusya’nın yüzde 19,4 oranıyla lider olduğunu görüyoruz. Rusya’yı Türkmenistan izlerken, ilk onda yer alan ülkelerin 4’ü BDT ülkeleri, 6’sı ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleridir.

Türk inşaat şirketleri son yıllarda uluslararası alanda daha da yayılmacı bir politika izleyerek yeni pazarlara açıldılar. Türk inşaat şirketleri bu ülkelerde hem iş yapıyor hem de yurtdışı işçi alımı yapıyorlar. 

Son dönemde Liberya, Çad, Ruanda, Seyşeller, Sri Lanka, Çekya, Estonya, Madagaskar, Filipinler, Macaristan, Malavi ve Vietnam’ın da eklenmesi ile Türk müteahhitlerinin yer aldığı pazar sayısı 119’a yükselmiştir. Öte yandan, 2017 yılında ilk kez Sahraaltı Afrika ülkesi (Tanzanya) geleneksel pazarlarımızın önüne geçerek en fazla proje üstlenilen ülke konumuna geldi. Bunda, Türkiye’nin 2013 yılında Afrika Kalkınma Bankası’na üyeliğini tamamlamasını takiben T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Sahraaltı Afrika’ya yönelik hedef ülke çalışmaları gerçekleştirmesi önemli rol oynadı. Böylece Tanzanya, Etiyopya, Nijerya, Mozambik ve Gana gibi öncelikli ülkeler başta olmak üzere Sahraaltı Afrika da Türk müteahhitlerinin hedef pazarları arasına girmiş oldu. Bu kapsamda, firma temsilcilerinin de katılımıyla Etiyopya, Nijerya ve Mozambik’e “Müteahhitlik Heyeti Programı” gerçekleştirildi.
personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
21 Nisan 2019 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri...

Haberi Oku