personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Yeni İş Güvenliği Paketi ve Yeni Haklar

Seçim çalışmaları devam ederken hükümet de çalışma hayatında önemli adımlar atıyor. Yeni iş güvenliği paketi ile birçok yeni düzenleme geliyor. Bakan Faruk Çelik bu düzenlemelerin bazılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Önemli düzenlemeler içeren iş güvenliği paketi yasalaşma yolunda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen iş güvenliği yasa tasarısından 15 madde çıkarılırırken, 15 maddenin ekleneceğini açıkladı. Başbakan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı çalışan emeklilerle ilgili müjde de bu yasayla hayata geçecek. Emekli aylıklarından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi, böylece yüzde 15'ten yüzde 10'a inecek. Bakan Çelik, hem iş güvenliği tasarısıyla hem de taşeron işçilerden 4C'lilere kadar çalışanlarla ilgili açıklamalar yaptı...

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINA TAZMİNAT HAKKI
İş güvenliği uzmanını görevini yaptı diye bir işveren işinden atarsa asgari 20 aylık bir tazminat ödemekle karşı karşıya kalacak.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN MEMURA İZİN HAKKI
Çocuğu doğan işçi babalara 5 gün izin veriyoruz. Engelli çocuğu olan anne-babaya; normalde kullandığı, kamu çalışanı olarak kullandığı izne 10 gün ilave izin verilmekte.

KAMU İŞÇİSİNE NAKİL HAKKI
Kamu çalışanlarında yani memurlarda, engellilerin veya engelli yakını olanların, birinci derecede yakını olanların nakillerinde bir problem yok ama işçiyseniz, kamuda çalışan işçiyseniz bu nakil imkanından yararlanamıyorsunuz. Bu haktan kamu işçileri de yararlanacak.

KARAYOLLARI İŞÇİLERİ KADROYA ALINACAK MI?
Karayollarında çalışan taşeron işçilerle ilgili yargı kararları var. Bunların kadroya alınmalarıyla ilgili Sayın Başbakanımız Türk-İş'i ziyaretinde açıkça ifade ettiler. Bununla ilgili ayrıntılı açıklamayı kendileri yapacaklardır.

YARDIMCI İŞLER DÜZENLEMESİ
Asıl işle yardımcı işleri birbirinden ayıran bir düzenleme yaptık ve Bakanlar Kurulu'na bu yardımcı işlerin yayınlanmasıyla ilgili bir yetki verdik. Şimdi, bu yapılamadı. Sebebi şu, bütün kamu kurumlarından, bütün sosyal taraflardan yardımcı işlerle ilgili bilgiler gelecek ve bunlar Bakanlar Kurulu kararına dönüşecek, diyeceğiz ki, 'şu işler yardımcı işlerdir.'

YARDIMCI İŞ KAPSAMINDA İDARECİYE 5 MİSLİ CEZA GELİYOR
Bir idare yardımcı işte çalıştırması gereken bir elemanı asıl işte çalıştırırsa, o yönetici aldığı maaşın 5 misli bir müeyyideyle karşı karşıya kalacak, başka müeyyideler de var. Dolayısıyla artık yardımcı iş yardımcı iş olarak kalacak, asıl işte çalışanlar ise kadrolu eleman olarak istihdam edilecek.

4C'Lİ 4A'LI HAKLARINA SAHİP OLDU
4C'lilerle ilgili önemli düzenlemeler yapıldı. İş güvenceleri konusunda sorun kalmadı. 4C'liler emekli oluncaya kadar iş güvencesine kavuşmuş bulunuyor. Aile yardımı verdik, ücretlerinde yüzde 40'lık artış sağladık. Ağustos'ta toplu sözleşme süreci de var. 4C, artık bildiğimiz 4A'lı vatandaş nasıl çalışıyor ise bu haklara da ulaşmış oldu.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
namık 8 yıl önce

maalesef işçi köle türkiye'de en ucuz şey işçilik, insan canı ve insani değerler

Misafir Avatar
İŞCİ KÖLE 8 yıl önce

özel sektör bu ülkenin yükünü çeken oluyor alma ne varsa torpille devlete sırtını dayamiş çok para az iş geçiniyor ya biz köleler ne yapalim devlet baba sen çocuklarina iyi bak biz başimizin çaresine bakariz hirsizlik yapalim tabi artik suç değil.

04 Ekim 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Vakıfbank kredi kartı borç yapılandırması
Ziraat Bankası'ndan sonra bir bankada daha borçları yapılandırıyor. Vakıfbank, Kredi kartları bireysel...

Haberi Oku