personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Polise Verilen Yeni Yetkiler Neler?

GEREKLİ HALLERDE ELLE ARAMA YAPILACAK

Bundan böyle durdurulan şüphelinin üzeri el ile aranabilecek. Bunun için vali veya kaymakamın herhangi bir ornay vermesine gerek yok. Eğer polis gerekli görürse şüphelinin üzerini elleriyle arayabilecek.

Havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı maddeler ile demir bilye ve sapan taşıyan göstericiler kanuna aykırı gösterici sayılacak.

Daha önce gösteride ateşli silah taşınsa bile verilen cezanın alt sınırı 6 aydan başlıyordu. Yeni düzenlemeye göre, sapan, demir bilye, demir çubuklar gibi yaralayıcı maddeler taşınsa dahi, hapis cezasının alt sınırı 2 yıldan başlayacak. Yasadışı amblem, flama ve bayrak taşınması halinde ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası var.

ARAÇLARA ARANABİLECEK

Polis daha önce durdurduğu kişiyi elbisesini çıkartarak arama yapamıyordu. Yeni düzenlemeye göre eğer vali veya kaymakam onay vermiş ise şahıslar polis tarafından elbiseleri çıkartılarak arama yapılabiecek. Ancak bu şekilde bir arama için "olur" 24 saat içinde hakim onayına sunulacak. Bu fıkra kapsamında yapılan araç aramalarına ilişkin olarak kişiye arama gerekçesini de içeren bir belge verilecek.

Daha önce polis durdurduğu aracı arayamıyordu. Yeni yapılan düzenleyeme göre vali veya kaymakam olur vermişse polis aracı arayabilecek. Ancak bu şekilde bir arama için "olur" 24 saat içinde hakim onayına sunulacak. Bu fıkra kapsamında yapılan araç aramalarına ilişkin olarak kişiye arama gerekçesini de içeren bir belge verilecek.

SİLAH KULLANIM DURUMU ARTIYOR

Polis daha önce, suçüstü hali, yakalama kararı bulunanları, sarhoşları, sınırdışı edilecekleri, polisin görevini yapmasına engel olanları, akıl hastalarını yakalayıp kanuni işlem yapabiliyordu. Son yapılan düzenlemeyle birlikte bu kategorilere başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenler de eklenmiştir. Polis başkasının can güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle kanuni işlem yapabilecek.

Polis artık eylemlerde boyalı su kullanabilecek. Bununla ilgili yasala düzenleme de yapılmış ve yürürlüğe girmiştir.

Polis şu ana kadar 3 halde silah kullanabiliyordu. Meşru savunma, bedeni kuvvet ile etkisiz hale getirilemeyen direniş ve hakkında yakalama kararı bulunanların yakalanması... Yeni düzenleme bunlara bir durum daha eklemiştir. Söz konusu duruma göre, "açık veya kapalı alanlarda molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde" silah kullanılabilecek.

Anayasal düzene karşı suçlarda, dinleme kararları illerdeki ağır cealardan alınabiliyordu. Yapılan düzenlemede bu suçlarda dinleme kararları Ankara'daki Ağır Ceza'dan alınacak.

Terör örgütü propagandasına dönüştürülen gösterilerde, yüzünü gizleyen kişi, cebir ve şiddete başvurur, her türlü silah, molotof ve benzeri patlayıcı madde kullanırsa veya bulundrursa alt sınır 4 yıl olarak belirlendi.

UYUŞTURUCU KAPSAMINDA CEZALAR ARTIYOR

Daha önce bonzainin kullanımına ceza veren hiçbir madde bulunmuyordu. Yeni düzenlemede bonzai imal eden 20 yıldan, bu maddenin ticaretini yapan ise 10 yıldan başlamak üzere hapis cezasına çarptırılacak.

Uyuşturucu maddeler okul önünde satılırsa ceza yarı oranında artacak. Yani daha önce 10 yıldan başlayan ceza 15 yıldan başlayacaktır.

Daha önce uyuşturucu maddeyi kullanana 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası veriliyordu. Ancak uyuşturucu maddeyi okul önünde alan, kabul eden, bulunduranın cezası yarı oranında artıyor.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Vakıfbank kredi kartı borç yapılandırması
Ziraat Bankası'ndan sonra bir bankada daha borçları yapılandırıyor. Vakıfbank, Kredi kartları bireysel...

Haberi Oku