personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Hasta Borçları Siliniyor Mu? Nasıl?

Tabiri caizse seçime beş kala hükümet sağlık alanında önemli bir adım atarak bütçe sıkıntısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda sıkıntı çeken vatandaşlara büyük bir kolaylık sağladı. Buna göre hastanelere borcu olan hastalara borç affı getirildi ve hasta borçlarının 1000 TL'si silinecek. Peki hasta borcu affı nasıl uygulanacak, borçlu borcunu nasıl sildirecek?

HASTA BORCU NASIL SİLİNECEK, AFTAN NASIL YARARLANILACAK?

Yetkililer, "Bin 500 lira borcu olanların borcunun bin lirası affedildiği için kalan borç lira olacak ve bunu öderse aftan yararlanacak. Aynı şekilde bin 900 liralık borcun da 900 lirası ödenirse, bin lirası silinecek. "2 bin 500 liralık borcun yarısı, yani bin 250 lirası, 3 bin liralık borcun ise bin 500 lirası ödenecek. Kalanı affedilecek" ifadelerini kullandı. Torba kanunla, hastane borçlarının ödenmesi için bir yıl süre tanındı. Ödemelerini 15 Nisan 2016'ya kadar defaten veya taksitle yapanlar aftan yararlanabilecek.

BORÇLAR KAÇ LİRAYA KADAR SİLİNECEK?

Torba kanun ile sosyal güvenlik sağlık yardımından yararlanamayanların 31 Aralık 2014'e kadar tahsil edilemeyen bin lira ve altındaki hastane borçlarının tamamı, bin-2 bin lira arası olanların bin liralık kısmı affedildi. Borcu 2 bin lirayı geçenlerin ise, yarısını ödedikleri takdirde kalan diğer yarısı affedilecek. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu yetkilileri uygulamayı örnek vererek anlattı.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
abdülsamet kılıç 8 yıl önce

İyi akşamlar benim eşim 2008 eylülde sezeryanle doğum yaptı fakat hastane borcunu ödeyecek gücüm yoktu senet yaptılar 700 tl borcu taksitlendirdim 400 tl ödedim kalanını ödeyemedim şimdi bana borç bakiyesi geldi yeniden ne yapmam gerek?

Misafir Avatar
caner öztürk 8 yıl önce

bu borçlar genel saglik si̇gortasida gecerli̇mi̇

01 Ekim 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Vakıfbank kredi kartı borç yapılandırması
Ziraat Bankası'ndan sonra bir bankada daha borçları yapılandırıyor. Vakıfbank, Kredi kartları bireysel...

Haberi Oku