personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
1500 otomotiv işçisi işten çıkarıldı

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş, mayıs ayında başta Bursa olmak üzere otomotiv sektöründe yaşanan grevlerin ardından işten çıkarılan işçi sayısının bin 500’ü bulduğunu iddia etti. 

Selçuk Göktaş, beraberindeki Fransa Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGT) Renault Grubu Başkanı Fabien Gache ile Birleşik Metal İş Bursa Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de mayıs ayında 30 bin işçinin Türk Metal Sendikası’ndan istifa ettiğini, daha sonraki süreçte de kimi işyerlerinde işten çıkarmaların yaşandığını savundu.

“İşveren eylemden dolayı işten çıkarma olmayacağını deklare etmesine rağmen sendikal tercihlerinden dolayı işçiler işinden olmuştur” iddiasında bulunan Göktaş, “Elimizde somut veri olmamasına rağmen ülke çapında bin 500 işçinin işten atıldığını düşünüyoruz. Tofaş’ta 80’i aşkın kişi işten atıldı. Şu an Tofaş’ta Çelik-İş Sendikası faaliyet yürütüyor. Sadece Birleşik Metal İş Sendikası’nın olduğu Oyak-Renault’ta ise herhangi bir sıkıntı sözkonu değil. Renault’ta üye sayımız 4 bine ulaştı. Yeni üye olacak 700 işçi daha var. Türk Metal Sendikası’nın üye sayısı da 200 civarında” dedi.

Renault işçisinin Renault’un imzalamış olduğu uluslararası çerçeve sözleşmenin farkında olduğuna dikkati çeken Göktaş, şunları kaydetti:

“Sözleşmede Renault işçisinin sendika seçme özgürlüğü mevcuttur. Kaldı ki yasalarımıza göre de mevcuttur. Ama ülkemizde anayasa ve yasalar rafa kaldırılmıştır. Hele özellikle işçilerin çıkarları olduğu zaman tamamen rafa kaldırılmak istenmektedir. Renault işçileri sözleşmenin gereğinin yerine getirilmesini istiyor. Birleşik Metal İş Sendikası’nın Renault işyerinde bir an önce tanınması gerekmektedir. 2017 yılı ise toplu sözleşme açısından beklememiz gereken bir süreçtir ve Renault’tun önümüzdeki dönem toplu iş sözleşmesini Birleşik Metal İş Sendikası yapacaktır.”

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
04 Ekim 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Vakıfbank kredi kartı borç yapılandırması
Ziraat Bankası'ndan sonra bir bankada daha borçları yapılandırıyor. Vakıfbank, Kredi kartları bireysel...

Haberi Oku