personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Prim Günü Eksik Olanlar Emekli Olabilir Mi?

Hükümet, prim günü eksiği olan yaklaşık 100 bin kişiye emeklilik yolunun açılması için düğmeye bastı. Emeklilik için gün sayısı yetmeyenlere borçlanma imkanı sağlanması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Detaylar da belli olmaya başladı.

PRİM GÜNÜ EKSİK OLANLAR NASIL EMEKLİ OLACAK?

Edinilen bilgiye göre; kadınlardan 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini, erkeklerden ise 60 yaşı ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olan herkese geçmişe dönük borçlanma imkanı sağlanacak. Bu 2 şartı tamamlamış olanlar, sigortalılık süresi içerisindeki prim ödemesi olmayan bazı süreleri borçlanacak ve böylece emekli olabilecek. 65 yaşın üzerindekilere ise daha büyük bir kolaylık sağlanması düşünülüyor. Bu kişiler için ayrı bir formül üzerinde duruluyor. 65 yaşın üzerinde olup prim günü yetmeyenlerin emekli olabilmesi için ceplerinden daha düşük bir miktarın çıkması hedefleniyor.

ADAYLAR BEKLEMEDE

Düzenleme, prim eksiği olanlar tarafından heyecanla bekleniyor. TAKVİM'i arayan emekliler, geçmişe dönük borçlanma imkanının bir an önce sağlanmasını beklediklerini belirterek, şöyle konuşuyor: "Yaşımız nedeniyle işverenler bizi işe almaya yanaşmıyor. Ayrıca pek çoğumuzun sağlık sorunları var. Geçmişe dönük borçlanma yaparak biz de emekli olabilelim."

GÖZLER BAŞBAKANDA

Başta emekliler olmak üzere toplumun geniş kesimlerine müjdeler içerecek paket üzerinde çalışmalar sürüyor. Çalışma tamamlanınca, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, partilerin bayram sonrasında seçim beyannamelerini açıklayacakları hatırlatılarak, başta emekliler olmak üzere hangi toplum kesimlerine yönelik ne tür düzenlemeler yapılacağının sorulması üzerine, Başbakan'ın yaptığı açıklamalar çerçevesinde bazı adımlar attıklarını söyledi. Bu kapsamda memurlara yılda bin 200 lira ilave emekli maaşı verilmesi doğrultusunda karar verildiğini ve uygulamaya konulduğunu dile getiren Şimşek, daha önce Bağ-Kur'lu maaşlarına yıllık iki maaşa denk gelen artışlar yapıldığını ifade etti. Ekonomiye dair çalışmaların devam ettiğini söyleyen Şimşek, "Bittiği zaman Başbakanımız açıklayacak" diye konuştu.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Vakıfbank kredi kartı borç yapılandırması
Ziraat Bankası'ndan sonra bir bankada daha borçları yapılandırıyor. Vakıfbank, Kredi kartları bireysel...

Haberi Oku