personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Giden memurun yerine 40 bin yeni memur alımı

Memur olamanın yolunu gözleyen binlerce memur adayına müjdeli haber bugün yetkili makamlar tarafından verildi. Buna göre darbe girişimi sonrasında ilan edilan OHAL kapsamında işine son verilen binlerce memurun yerine yeni memur alımı yapılacak. Söz konusu yeni memur alımı Resmi Gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile belirlendi ve yeni memur alımı için start verildi.

Diğer yandan FETÖ ile ilişiği bulunan kamu personelinin işten nasıl çıkarılacağı da yine söz konusu kararnamede yer aldı. Kararnamede "Kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda atama yapılabilir." ifadesine yer verildi.

4. Madde ile yeni memur alımına onay
Resmi Gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname'nin 4. maddesinde FETÖ ile ilişiği bulunan ve dolayısıyla işine son verilen kamu personelinin yerine yenisi alınması için onay verildi. 4. maddede "Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir." ifadesi yer aldı.

Kaç memur alımı yapılacak?
Darbe girişiminin ardından FETÖ ile ilişkisi bulunan yaklaşık olarak 40 bin kamu personelinin işine son verildi. 4. maddede yer verilen karar ile söz konusu işine son verilen personelin yerine 40 bin yeni memur alımı yapılacak. İşine son verilen memurlar birçok faklı kurumdan olduklarından memur alımları da yine bu kurumlara yapılacak.

Normal şartlarda 2016 yılında bütçe kapsamında kamuya toplam 51 bin personel (memur) alımı yapılacağı planlanmıştı. Bu sayının 30 binini öğretmen alımları ve 10 binini 2016/1 KPSS personel alımı oluşturuyor. Normal şartlar şu an 10 bin kişilik bir personel alım sayısı kalmıştı.

Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde herhangi yeni bir düzenleme yapılana kadar bahsi geçen yeni memur alımlarının tamamı KPSS puan şartı gözetilerek yapılacak olup bundan böyle memur alımlarında torpil etkisinin azaltılması planlanıyor.
personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
04 Ekim 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Vakıfbank kredi kartı borç yapılandırması
Ziraat Bankası'ndan sonra bir bankada daha borçları yapılandırıyor. Vakıfbank, Kredi kartları bireysel...

Haberi Oku