personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
İş Kurarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Türkiye'de girişimci ruhu olmasına rağmen yeterli sermayeye sahip olmadığı için harekete geçemeyen binlerce girişimci var. Oysa girişimci olmak için büyük bütçelere ihtiyaç yok. Piyasada küçük sermayeli ancak karlı pek çok iş modeli bulunuyor. Gayrimenkul danışmanlığı, çiğköfte bayiliği, gibi geleneksel iş modellerinin yanı sıra büyüme potansiyeli taşıyan dilim pizza, cupcake gibi yeni konseptler de girişimciler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Girişimcilik bir süreden beri yükselen değer. Bir iş yerinde 20 yıl çalışıp emekli olma dönemi kapanalı çok oldu. Artık büyük çoğunluk kendi işinin patronu olmak istiyor. Son yıllarda kamudan bankalara, sivil toplum kuruluşlarından özel şirketlere kadar pek çok kurum ve kuruluşun yaptıkları çalışmaların da etkisiyle Türkiye'de artık girşimciler çok daha cesur ve atak. Artık her üç kişiden biri gişimci olmak istiyor. Ancak Türkiye'de girişimcilerin önündeki en büyük sorunlardan birini sermaye yetersizliği oluşturuyor. Pekçok girişimci elindeki az miktardaki sermayeyi nasıl değerlendirmesi gerektiği konusunda kararsız. Aslında girişimci olmak için artık çok büyük bütçelere gerek yok. Küçük sermayeyle doğru lokasyonda yapılacak ve ciddi gelir getirecek birbirinden farklı iş fikirleri var. Üstelik bunların önemli bir kısmı en az riskle yatırım imkanı sunan franchising sistemiyle büyüyor.

Son yıllarda hizmet sektörünün büyümesiyle birlikte franchising sistemi de hızlı bir büyüme sürecine girdi. Yapılan araştırmalar kriz dönemlerinde beyaz yakalıların kendi işlerini kurma isteklerinde artış olduğunu gösteriyor. Bu nedenle 2014 franchising sektörü için iyi bir yıl oldu. Bugün Türkiye'de zincir işletmelerin sayısı bin 850'ye ulaşmış durumda ve bunların yüzde 78'i franchising veya bayilik vererek büyüyor.

Kendi İşinizi Kurarken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

1. Mutlaka fizibilite çalışması yapın ve yapacağınız işin alanını çok iyi araştırın.

2. Öz sermayeniz ile işe başlayın.

3. Yatırım bedeli ile kar oranını iyi bir şekilde karşılaştırın.

4. Yatırımınızın geri dönüş süresini iyi belirleyin.

5. Son olarak da mutlaka seveceğiniz ve hayalinizdeki işi yapın.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

O PİLAVCI BAYİLİK, SERMAYE VE BAYİLİK ŞARTLARI
Türkiye olarak pilavı seviyoruz ve bu da girişimcilerin gözünden kaçmıyor. O Pilavcı pilavı özel bir...

Haberi Oku