personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Emekliye müjde! Destek primi kalktı

Milyonlarca emeklinin Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi 10 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kanunla kaldırıldı. Kanunun yürürlük maddesinde ise ilk ödeme döneminde uygulanacağı belirtildi. Buna göre tüm kendi işini yapan emeklilerin Şubat ayında 'kesinti' olmadan maaşlarını tam olarak almaları gerekiyordu. Fakat maaş hesaplamaları çok önceden yapıldığı için kısa sürede kesintisiz ödeme yetiştirilemedi.

'MEMURLAR YANILTIYOR'

Gazetemizi arayan birçok emekli de SGK müdürlüklerine gittiklerini ve oradaki memurların 'Bize bir talimat gelmedi' şeklinde cevap verdiklerini iletti. Memurların 'bize talimat gelmedi' sözü aslında çıkan kanunla da uyuşmuyor. Bu memurların çıkan kanundan da haberdar olmadıkları bu cevapla ortaya çıkıyor. Çünkü SGK yetkilileri , "Bu kanunun uygulaması için bir işlem ya da müracaat gerekmiyor. Dolayısıyla memurların yapacakları bir şey ya da kendilerine verilecek bir talimat yok. Bu kesintiler otomatik olarak maaşlar hesaplara yatırılırken kaldırılacak" dediler. Emekliler ise kendilerine bu 'yanlış' cevapları veren memurların uyarılmasını istiyor.

KURUMLAR DEĞİŞİK
Yetkililer sorunun tamamen kanun ile maaş ödeme günü arasında çok kısa bir zaman diliminin olmasından kaynaklandığını belirterek, "Hesaplamalar birden bire gerçekleşemedi. Bu yüzden yetişmedi. Ayrıca SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin kesinti hesapları farklı. Bu yüzden de bazı farklar oluşuyor. Mart ayına yetişmesini bekliyoruz. Bu yüzden Mart ayında maaşlar alınırken 'kesintisiz' olacak. Tabi Şubat'ta yapılan kesintilerin Mart'ta iade edilmesi de gündemde" dediler. Kesintilerin peşin yapıldığı emekliler bu iki farktan da Mart'ta yararlanmış olacak. Henüz kesintileri yapılmayanlar ise Mart'ta sadece bir aylık kesintisiz maaşı almış olacak.

NASIL HESAPLANIYOR

SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup kendi işini kuran emekliler, bu yasa sayesinde 87 lira 381 lira arasında gelir artışına kavuştu. Maşlarındaki yüzde 10'luk kesinti kaldırıldı. Örneğin; maaşı 2 bin lira olan bir emekliden aylık 200 lira kesinti yapılıyordu. Bu emeklinin eline bin 800 lira geçiyordu. Destek priminin kaldırılması sayesinde emeklinin eline artık 2 bin lira geçecek, emekli 200 lira gelir artışı elde etmiş olacak.
personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
04 Ekim 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Çalışan emeklilerin destek primi kalkıyor...
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilerin destek primi kesintisini kaldırdı. Söz konusu destek primi kararı...

Haberi Oku