personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Yabancıların En Fazla Gayrimenkul Satın Aldığı Şehirler

Türkiye'ye yabancı yatırımcı akını devam ederken yatırım oranı da yıldan yıla daha da artıyor. Pek çok farklı ülkeden yabancı yatırımcılar Türkiye'nin farklı şehirlerinde gayrimenkul satın alıyor. İşte Türkiye'de yabancıların en fazla talep gösterdiği şehirler. Yabancı yatırımcının en çok ilgi gösterdiği iller İstanbul, Antalya ve Ankara olurken İzmir ve ilçeleri de son dönemde yoğun talep alıyor. Samsun, Mersin, Muğla, Bursa, Sakarya, Trabzon, Rize, Adana yabancı yatırımcının radarındaki diğer iller.

Yatırımcı, ulaşım hatlarına yakın manzarası güzel markalı konut projelerini tercih ediyor. Antalya gibi kentlerde yazlıklara, Bodrum’da bahçeli villa veya konuta yoğun talep gösteriyor. İzmir’de Urla, Reis Dere, Alaçatı öne çıkarken, havalimanına, hastanelere ve kent merkezine yakın ilçeleri yeni gözde bölgeler.

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, yabancıya konut satışından turizmdeki kadar gelir elde edilebileceğini söylüyor. Yabancılara ortalama 180 bin dolardan konut satışı yapıldığını belirten Çelik, “Normalde 180 bin dolar çok ucuz bir rakam. 100 bin konut satma hayalimiz var.

300 bin dolardan 100 bin konut satılsa neredeyse turizm sektörü kadar ülke ekonomisine döviz kazandıracak potansiyele sahibiz” diyor.

Yabancı Talebi En Fazla İstanbul'da

Yabancıların en çok konut aldığı illere baktığımızda 2021 yılında 26 bin 469 adetle İstanbul başı çekerken, 12 bin 384 adetle Antalya ikinci sırayı, 3 bin 672 ile Ankara üçüncü sırayı aldı. Bu yılın ocak ayı verileri incelendiğinde de sıralama değişmedi.

Ankara’yı sırasıyla, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir, Sakarya, ve Samsun izledi. Türkiye’den konut alımında İranlılar liderliği korurken ikinci sırayı 8 bin 661 adetle İraklılar, üçüncü sırayı 5 bin 379 ile Ruslar, 2 bin 762 ile Afganlar, 2 bin 358 ile Almanlar izledi.

Yabancıya gayrimenkul satışının ‘hizmet ihracatı’ kapsamında değerlendirilerek desteklenmesi gündemde. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, dövizde yaşanan artışın vatandaşlık almak isteyen yabancılarla Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlerin talebini artırdığını vurguluyor. Durbakayım, yeni bir rekor için yabancı satışların ihracat kapsamına alınmasının faydalı olacağını belirtiyor.

Redstone Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Kırmızıtaş Başaran da vatandaşlık, Türkiye’nin coğrafi avantajı gibi faktörlerin yanı sıra tarihin en yüksek satış rakamına ulaşılmasında en önemli faktörün döviz fiyatlarındaki yüksek artış olduğunu vurguluyor.

Başaran, “Kurun beklenen seviyelere inmemesi ve konutta yeterli arz olmadığı için fiyatların bir süre daha yüksek kalacak olması, 2022’de yabancıya konut satışlarına pozitif yansıyacaktır. Türkiye ekonomisinin gidişatına göre oradaki rakamlar da değişecektir” diyor.

Yabancıya Satışta Hedef 200 Bin Dolar

Yabancıya konut satış endeksi ‘GİGDEKS’ verilerine göre, yabancıya ortalama konut satış fiyatı 2021 Nisan-Mayıs-Haziran döneminde 194 bin 602 dolar iken Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde ise 196 bin 37 dolar oldu. Bu yılki hedef ise 200 bin doların üzerinde bir sepet fiyatına ulaşmak olarak belirlendi.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
04 Ekim 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Yemeksepeti 4 Bin Yeni Eleman Alımı Yapacak
Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden biri olan ve yeme içme sektöründe önemli bir yere sahip olan...

Haberi Oku