personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Sertifika yoksa satış da yok

Hükümet yenilik ve standart getirme konusunda adım atmaya devam ediyor. Bu kez motorlu araç alım satımı yapanlar için yeni bir standardizasyon söz konusu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ile Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) tarafından ortaklaşa yürütülen uygulama kapsamında bundan böyle araç alım satımı ile uğraşan meslek sahipleri sertifikaya ihtiyaç duyacaklar...

Türkiye'de 65 bin adet araç alımı satımı yapan esnaf bulunuyor. Söz konusu yeni sertifika uygulaması ile 65 bin motorlu araç satıcısına standart getirilecek ve söz konusu iş yeniden tanımlanacak, galericilik işi standarda bağlanacak. Amaç uluslararası alanda olduğu gibi Türkiye'de de tüm meslekleri adım adım belli standartlara oturtulması.

MOTORLU ARAÇ SATICILARINA SERTİFİKA ZORUNLU OLACAK
Motorlu araç satıcılarının belli bir çerçeveye alınmasını ve belirli standartlar getirilmesini sağlayacak olan yeni sertifika uygulaması kapsamında sertifika sahibi olmayan veya belirli sebepler dolayısı ile işini sertifikalandıramayan kişi ve galeriler söz konusu ticari alanda faaliyet gösteremeyecekler. Sertifika uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte motorlu araç satıcıları için sertifika zorunlu hale gelecek.

SATICININ YETERLİ BİLGİ VE TECRÜBEYE SAHİP OLMASI GEREKİYOR
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda söz konusu sertifika uygulamasının alanda yeni büyük bir yenilik olacağını dile getirerek otomobil satıcılarının yaptıkları işte yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerektiğini ve bunun sadece binek araçları değil, minibüs, kamyonet, otobüs, zirai araçlar ve iş makineleri gibi birçok motorlu araç çeşidini kapsadığını belirtti. Diğer yandan söz konusu yeni uygulamalar ile kayıt dışı gerçekleştirilen araç alım satımının da önüne geçileceği yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

SERTİFİKA NASIL ALINACAK?
Son olarak yapılan açıklamalarda motorlu araç alım satım yeterlilik belgesinin nasıl alınacağına dair henüz net bir bilgi verilmedi. Sertifika alım sürecinin ileriki günlerde nasıl işleyeceği konusunda gelişmeleri takip etmek gerecek.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
29 Kasım 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Yabancıların En Fazla Gayrimenkul Satın Aldığı...
Türkiye'ye yabancı yatırımcı akını devam ederken yatırım oranı da yıldan yıla daha da artıyor....

Haberi Oku