personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Nitelikli Freelance Çalışanların Sayısı Dünya Genelinde Artacak

Dünya sürekli değişirken dünya genelinde hakim olan dinamikler de değişim göstermeye başladı. En büyük değişimlerin yaşandığı alanlardan biri de uluslararası iş ve çalışma koşulları. Uluslararası alanda tüm dünya genelinde şirketlerin nitelikli eleman ve işçiye olan ihtiyacı giderek artıyor. Bu durumun gelecekte yeniden eğitim konusunda gündeme getireceği ve çalışanların yarısının yeniden eğitim almasını gerektireceği düşünülüyor.

Çalışanların Yarısı Yeniden Eğitime İhtiyaç Duyacak

Teknoloji ve ekonomideki hızlı değişimler, otomasyon ve yapay zekanın etkisini her zamankinden daha fazla ortaya kokuyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun yaptırdığı Future of Job araştırmasına göre önümüzdeki yıllarda çalışanların yaklaşık olarak yüzde 54'ü yeniden eğitilmeye ihtiyaç duyacak. Şirketler ve çalışanlar bu değişime ayak uydurabilmek için ortalama olarak altı aylık bir yeniden eğitim süresine ihtiyaç duyulacağını öngörüyor. Sadece kurumlar değil çalışanlar da gittikçe artan yetenek açığının bilincinde hareket ediyor. Udemy Yenetek Açığı Raporu'na göre Amerika'da çalışanların yüzde 51'i şayet kurumları kendilerini geliştirmeleri için ek eğitim imkanı sunmazsa işini bırakacağını belirtiyor. İşte bu noktada gözlemlerimiz çalışma biçimlerinin her iki taraf için de freelance sistemlere evrilmeye başladığı yönünde.

Son dönemde Amerika'da ve Avrupa'daki 15 ülkede 2016 verilerine göre toplam 162 milyon freelancer var. Önümüzdeki yıllarda ABD işgücünün neredeyse yarsının serbest çalışanlardan oluşacağı tahmin ediliyor. Serbest çalışanların yüzde 30'unun yani yaklaşık 50 milyonunun bir yerden geliri yok. Ancak hepsinin ortak noktası nitelikli kişiler olması.

Mikro Üniversiteler Yaygınlaşacak

Dünyada Forbes 500 şirketlerinin genel iş yükünün, son bir yıl içerisinde freelance kontratlar ile personel harici uzmanlardan talep edilme oranı yüzde 26'ya çıkmış durumda. Yani yetenek açığı, kurumları ihtiyaç duydukları yetileri şirket dışı çözümlerle temin etmeye yönlendiriyor. Pazar büyüklüğünün önümüzdeki yıllarda 335 milyar dolar seviyesine erişmesi beklenen paylaşım ekonomisi böylelikle serbest çalışmayı ve nitelikli uzman havuzunu besliyor. 2023 yılında Türkiye'de nüfusun yüzde 8'inin yani yaklaşık olarak 8 buçuk milyon insanın freelance çalışması bekleniyor. Bu eğilim neticesinde mikro üniversite kavramının da Türkiye'de daha yaygın hale geleceğini gösteriyor. İnsanlar artık yetkinlik bazlı eğitim alarak spesifik konularda uzmanlaşacak. Bu sayede alanında uzman kişiler pek çok farklı projede yeteneklerini ortaya koyabilecek.
personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
29 Kasım 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Yabancıların En Fazla Gayrimenkul Satın Aldığı...
Türkiye'ye yabancı yatırımcı akını devam ederken yatırım oranı da yıldan yıla daha da artıyor....

Haberi Oku