personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Güneş Enerjisi Tesisinde 1300 Kişi Çalışacak

1300 kişilik bir istihdamın gerçekleştirileceği yatırım Ankara'da yapılacak ve güneş enerjisi fotovoltaik fabrikası kurulacak. Söz konusu yatırım Kalyon Holding bünyesindeki Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş. tarafından hayata geçirilecek ve fabrikada panael üretimi yapılacak.

Yatırım 1300 Kişiye İş Sağlayacak

TÜRKİYE’NİN en büyük entegre güneş enerjisi fotovoltaik panel üretim fabrikası, Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş. tarafından 400 milyon dolar tutarında yatırımla Ankara’da kuruluyor. Ar-Ge merkezi ile birlikte 1.300 kişinin istihdam edileceği tesisin Haziran 2020’de tam kapasiteyle devreye alınması planlanıyor. Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösterecek olan fabrikanın işe başlama töreninde konuşan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kalyoncu, fabrikada yapılacak panel üretimi ve Konya Karapınar’daki enerji üretimi ile birlikte yıllık 300 milyon dolarlık ithalatın önüne geçileceğini kaydetti.

İngot ve Hücre Üretimi Yapılacak

Fabrikada Türkiye’de ve Avrupa’da benzeri olmayan ingot üretiminden hücre üretimine kadar tüm panel safhalarını kapsayan üretim yapacaklarını dile getiren Kalyoncu, “Burası tamamen yerli üretime sahip entegre bir fabrika olacak. Türkiye’nin mili enerji yatırım politikasını desteklemek amacıyla iki yıl önce Konya Karapınar’da kurulacak güneş santrali için düzenlenen ihaleye girdik ve kazandık. Bugün söz verdiğimiz yüzde 60 yerli üretim şartını yerine getirebilmemiz için önemli bir gün. Bu entegre fabrikada yıllık üretim kapasitemiz 500 megavat olacak. 80 bin metrekaresi kapalı, toplam 110 bin metrekarelik alana kurulu fabrikamızı Haziran 2020’de devreye alacağız ve yüzde 90 oranında yerli üretim yapacağız” dedi.

Tesis Avrupa'da Nadir Fabrikalardan

Konuşmasında temiz enerji üretiminin önemine de dikkat çeken Kalyoncu, bin megavatlık bir enerji santralinin 1.5 milyon ton fosil ve karbon atığını engellediğini kaydetti. Tesisin bu anlamda Avrupa’nın nadir fabrikalarından biri olacağını vurgulayan Kalyoncu, “Fotovoltaik kristal silisyum kütük, dilim, hücre ve panel üretiminden oluşan entegre fabrikamızda Çinli CETC’in teknoloji transferini de kullanarak Türkiye’de ilk defa fotovoltaik panel üretim fabrikasını ülkemize kazandırmış olacağız. Projemiz Çin ile Türkiye ilişkilerinin güçlenmesine de katkı sağlayacak” diye konuştu. Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Taşkın ise fabrikada ilk paneli 30 Nisan 2020 tarihi itibariyle üretmeye başlayacaklarını ifade ederek, bu tesiste ingot, wafer, hücre ve modül üretecek dört fabrika kurulacağını kaydetti.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
29 Kasım 2023 Çarşamba | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Yabancıların En Fazla Gayrimenkul Satın Aldığı...
Türkiye'ye yabancı yatırımcı akını devam ederken yatırım oranı da yıldan yıla daha da artıyor....

Haberi Oku