personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Bir Devlet Şirket Gibi Yönetilebilir Mi?

Devletler şirketler gibi yönetilebilir mi? Söylemek ne kadar kolay olsa da devlet yapısı ile şirketlerin yapısı arasında oldukça önemli farkla bulunuyor. Mahfi Eğilmez konuyu açıklıyor...

Zaman zaman iş adamlarından duyarsınız: "Devleti şirket gibi yönetmek gerekir" derler. Çevrenizdeki çoğu kişi de "adam haklı" diyerek bu düşünceye destek olurlar. Çok az bir miktar insan da devletin şirket gibi yönetilmesinin mümkün olmayacağını söyler ama bu konuda çevresinden fazla bir destek bulamaz.

Şirketin patronu bellidir. Birden fazla sahibi olsa da, hatta halka açık bir şirket söz konusu da olsa, şirketleri ilgili kararları alıp bu kararları hayata geçiren bir başkan ve yönetim kurulu mevcuttur. Oysa devlet işlerinde patron belli değildir. Kısmen parlemento, kısmen hükümet, kısmen bürokrasi, kısmen denetim organları, kısmen de yargının etkisi vardır.

Devlet, şirketlerden farklı olarak vergi toplama yetkisine sahiptir. Oysa şirketler finansman sıkıntısına düşse böyle bir imkanları yoktur. Devletin borçlanmasıyla şirketin borçlanma şekilleri de farklıdır.

Devletler, şirketlere göre daha uzun vadeli ve daha ucuz maliyetler ile borçlanabilimekteler. Genelde şirketlerin kredibilitesi içinde bulundukları devletin kredi değerliliğiyle sınırlıdır. Şirketler sermayelerini halka açabilirler, hisse senedi çıkarabilirler. Devletlerin sermayesi olmadığı için böyle bir işlem gerçekleştiremezler.

Şirketler mal varlıklarının değerini bilirler ve bilançolarında gösterirler. O nedenle şirketlerin bir piyasa değeri vardır. Oysa devletler mal varlıklarının değerini tam olarak bilemezler. Ormanlar, sahiller devletin malı sayılır. Bunları değeri bir şekilde bilinemez. Yani devlet sahip olduğu nakit varlıkları ve tapulu gayrimenkullerin değerini bilse de tapulu olmayan gayrimenkullerinin değerini bilmez. Devletlerin bir piyasa değeri de bulumamaktadır.

Devletler ve şirketler arasında bulunan farklara çok daha fazlası eklenebilir. Tüm bu farklardan dolayı devletlerin şirket gibi, şirketlerin de devlet gibi yönetilmesi mümkün değildir.

personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2023 Pazar | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Yabancıların En Fazla Gayrimenkul Satın Aldığı...
Türkiye'ye yabancı yatırımcı akını devam ederken yatırım oranı da yıldan yıla daha da artıyor....

Haberi Oku