personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Yarın okullar açılıyor mu sömestr tatili uzayacak mı?

Yarıyıl tatili yarın sona eriyor, sömestr tatilinin ardından 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi yarın başlıyor. Sosyal medyada bazı illerimizdeki hava şartları ve özellikle kar yağışı sebebiyle okulların daha geç açılacağı, sömestr tatilinin biraz daha uzatılacağı iddia ediliyor. Peki bu iddialar ilişkin MEB'den herhangi bir açıklama var mı? İşte cevabı...

Yer alan haberlere göre kar yağışlarının uzaması ile birlikte Pazartesi gününde okulların tatil edileceği iddia edildi. Fakat konu ile alakalı Milli Eğitim Bakanlığı net bir açıklamada bulunmadı. En kısa zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan net bir açıklama bekleniyor.


18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmen için yarın (8 Şubat Pazartesi) başlıyor. İkinci dönem ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri için liselere giriş sınavı, lise son sınıf öğrencileri ve mezun adaylar için de üniversite sınavı maratonu ile geçecek. Ayrıca anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine de okul sütü dağıtımı başlayacak.


OKUL SÜTÜ DAĞITIMI DA BAŞLAYACAK

İkinci dönemle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı organizasyonunda 2011 yılından beri yürütülen Okul Sütü Programı da başlayacak. Okul Sütü Programı kapsamında, devlet ve özel anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ile ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt dağıtılacak.  

ÇOCUKLARA OKULA ADAPTRE OLMA SÜRECİNDE NASIL YAKLAŞILMALI?

Öte yandan öğrenciler, “Tatil, ne de çabuk geçti” serzenişleri yaşarken, uzmanlara göre yeni döneme aile desteğiyle başlamak motivasyon ve başarı açısından oldukça önemli. Uzmanların anne-babalara önerileri şöyle:- Tatilin verdiği bir hevesle derslerden kısa süreliğine kopukluk yaşayan çocuklar ve gençler tekrar ders maratonuna girişte uyum problemleri yaşayabilirler. Bu süreçte çocuklarını hazırlayıcı ve destekleyici olmalısınız.- Çocuğunuz eğer okula dönme fikri ile çok barışık değilse okul hakkında sevdiği şeyleri konuşmak (bu teneffüs zamanı ya da öğle yemeği zamanı olabilir) ve bu sevdiği şeylere dönme fikrini hatırlatmak faydalı olabilir.- Onlara okul zamanı ve ev zamanı kavramlarını ve bunların farkını anlatmak çocuğun okul için ayrılmış bir zaman olduğu fikrine alışmasını sağlar. Bu kavramları anlatırken anne-babanın da iş zamanı ve ev zamanı olduğundan bahsetmek öğrencinin bu kavramları daha kolay anlamasına yardım edecektir.- Öğrencinin çalışma masasını beraber düzenlenleyebilirsiniz. Onu isteklendirip motivasyonunu arttıracak okul ve yeni dönem planları yapabilirsiniz. - Yeni döneme fazla anlam yüklememeniz, beklentilerinizi çocuğun kaygı derecesini yükseltecek oranda sıralamamanız gerekiyor. Aksi halde çocukta kaygı derecesi artar. 


personel5.com'u takip et!
twitter
facebook
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
10 Aralık 2018 Pazartesi | PERSONEL5.COM, Sözleşmeli Personel Alımları, İşçi Alımları, Eleman Alımları, Ne zaman, Nasıl, Nereye, İş Başvurusu, İş Başvuru Şartları, Memurlar, Memur Haber, Kariyer.net, Yenibiriş.com, Son Dakika Haber, Memurlar İlan, İş İlanları Bürosu, Posta İlan, Sabah İlan, Sarı Sayfalar, Maaşlar Ne Kadar, Ücret, İş Başvuru Formu, Gazete İlanları, İş İlanları Ajansı, İşçi Alımı Yapacak Mı

Belediyeden mesleki rehberlik ve kariyer günleri
Küçükçekmece Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Mesleki Rehberlik ve Kariyer Günleri’nin üçüncüsü,...

Haberi Oku